Podnikatel Roman Vaškůj, který byl v Česku odsouzen za daňové úniky k vězení v délce 7,5 roku, byl propuštěn z rakouské vazební věznice. Uvedla to Česká televize.

Osmačtyřicetiletý podnikatel uprchl do zahraničí předloni v červenci, mimo jiné i proto, že figuroval v bývalé korupční aféře expředsedy lidovců Jiřího Čunka. Loni v červnu ho pak zatkla vídeňská policie.

Vaškůj se bránil tím, že z ČR neutekl před trestem, ale kvůli výhrůžkám souvisejícím s Čunkovým případem a prezentoval se jako oběť české justiční mafie. Údajně uvažoval i o možnosti požádat v Rakousku o politický azyl, ten by ale odborníků nejspíše nedostal.
 
Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková ČTK řekla, že rakouský soud koncem listopadu nepravomocně povolil podnikatelovo vydání do České republiky. Po několika dnech, 3. prosince, však tamní orgány Vaškůje propustily z vazby. "Uplynula maximální lhůta, po kterou ho bylo v Rakousku možné ve věznici držet," uvedla Palečková.

Vaškůj poškodil stát o více než půl miliardy korun

Vaškůj podle obžaloby dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní. Převáděl prý dovážené zboží papírově na další lidi, takzvané bílé koně. Na ně pak padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky sami nedisponovali a ani neměli na zaplacení.O transakcích možná věděli i celníci.

Vaškůj tak podle obžaloby poškodil stát o více než půl miliardy korun.

V červenci byl tak odsouzen k 7,5 roku odnětí svobody. Vaškůj se pak sice proti trestu odvolal, ale verdikt nakonec v květnu potvrdil odvolací Vrchní soud v Olomouci. Odsouzený podnikatel ale do vězení nenastoupil a začal se skrývat, od července 2009 pobýval v zahraničí a až loni v červnu jej zatkla vídeňská policie.

Vaškůj loni podal v kauze ústavní stížností, ale soud bez veřejného jednání odmítl pro zjevnou neopodstatněnost. Vaškůj ve stížnosti uvedl, že se trestných činů nedopustil. Podle něj se nepodařilo vyvrátit argumenty obhajoby.

Zároveň upozornil na to, že od údajných zločinů již uplynulo asi 15 let. Řízení podle něj také bylo nepřiměřeně dlouhé. Ústavní soud ale žádné z jeho výtek nevyhověl a nezjistil porušení základních práv.

 Vaškůj definitivně půjde za daňové úniky na 7,5 roku do vězení - čtěte ZDE

Státní zástupce u vrchního soudu označil případ za jeden z nejzávažnějších daňových trestných činů v historii země. Vaškůj na obžalobu reagoval tvrzením, že tolik nepravd a fabulací neslyšel za posledních deset let svého života.

Před soudem skončil Vaškůj (souzen byl v tomto případě v nepřítomnosti) i v souvislosti s kauzou bývalého šéfa lidovců a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Spolu s dalším mužem se v únoru 2007 údajně pokusili klíčovou svědkyni proti Čunkovi Marcelu Urbanovou ovlivnit, aby svědčila v politikův prospěch.

Loni v lednu nejprve přerovský okresní soud Vaškůje i jeho společníka uznal vinnými z pokusu uplácení, krajský soud ale v červenci věc vrátil do přípravného řízení.V případě Vaškůje soud pouze vynesl verdikt o vině a neuložil mu žádný další trest. V červenci ale krajský soud rozsudek nad oběma muži zrušil a nařídil nové zkoumání kauzy.

Vaškůj musí podle rozsudku  také zaplatit dvoumilionovou pokutu a nesmí pět let působit ve vedení obchodních společností.

Související