Popularita ministerského předsedy a lídra ODS Petra Nečase a také ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga už více než půl roku klesá, naopak pokles obliby ministra vnitra a šéfa Věcí veřejných (VV) Radka Johna se poprvé po půl roce zastavil. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM.

Nejpopulárnějšími politiky v zemi jsou teď dva hlavní kandidáti na funkci předsedy opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka a Michal Hašek.

Nečase loni v červnu hodnotilo pozitivně 54 procent lidí, v listopadu to bylo 49 procent a nyní v lednu 41 procent. Osmiprocentní pokles obliby od listopadu patří mezi politiky mezi největší. Schwarzenberga loni v červnu pozitivně hodnotilo 55 procent lidí a byl tehdy po Johnovi druhým nejpopulárnějším politikem. Do listopadu jeho popularita klesla na 49 procent a nyní je 45 procent. Schwarzenberg je celkově pátý a Nečas sedmý nejpopulárnější politik.

Naopak zlepšil se John, jehož popularita klesla od června do listopadu loňského roku ze 62 na 34 procent, nyní ho pozitivně vnímá 36 procent lidí. Ještě loni v létě byl John nejpopulárnější český politik. Nyní je dvanáctý.

Přízeň většiny mají jen Hašek a Sobotka

Statutární místopředseda ČSSD Sobotka a jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Hašek jsou jediní politici, které podle průzkumu příznivě hodnotí většina: Sobotku 56 procent a Haška 52 procent lidí.

U Sobotky je to stejně jako loni v listopadu, u Haška o tři procenta více. Haškova obliba roste od loňského dubna, podíl jeho příznivých hodnocení se od té doby zvýšil o třetinu.

Třetím nejpopulárnějším politikem za sociálními demokraty Sobotkou a Haškem je ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), jehož příznivě hodnotí 48 procent lidí. I jeho obliba ale čtvrt roku trvale klesá, stejně jako popularita celkově čtvrté, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), kterou nyní příznivě hodnotí 47 procent lidí.

Šestý je v žebříčku popularity místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), osmý ministr dopravy Vít Bárta (VV), devátý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a desátý další místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Mezi politiky, jejichž obliba nejvíce poklesla, patří vedle Nečase také exministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který v závěru loňska rezignoval kvůli údajné korupční aféře kolem Státního fondu životního prostředí.

 

 

V lednu ho příznivě hodnotilo 14 procent lidí, to je o devět procent méně než loni v listopadu a o deset procent méně než v září. O sedm procent klesla od listopadu popularita ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), jehož nyní příznivě hodnotí 25 procent lidí.

Průzkum se konal ve dnech 3. až 10. ledna a bylo při něm dotázáno 1245 občanů starších 18 let.

Související