Premiér a předseda ODS Petr Nečas ve středu přijal úterní omluvu ministra dopravy Víta Bárty (VV) a kauzu se sledováním komunálních politiků ODS někdejší Bártovou bezpečnostní agenturou ABL za uzavřenou.

Bárta, který firmu ABL vlastnil do svého příchodu do vysoké politiky, vyhověl v úterý večer písemně Nečasově žádosti o omluvu.

"Omlouvám se za to, že jsem během našeho rozhovoru mezi čtyřma očima na přelomu září a října loňského roku neuvedl celý kontext tehdejších aktivit mé bývalé společnosti ABL. Je pravdou, že objektivní pohled na celou událost si lze vytvořit až při rekonstrukci celé kauzy, a tak jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné," napsal ministr. Premiérovi také sdělil, že v žádném případě neměl úmysl mu uvádět nepravdivé informace.

Nečas jej k omluvě ve stejný den vyzval s tím, že dodržení daného slova má za elementární předpoklad vzájemné důvěry. "Ministr dopravy Vít Bárta se svým slovem zaručil za něco, co se nyní ukázalo jako nepravdivé," napsal předseda vlády.

Bártovo čestné slovo neplatilo

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil dokumenty, podle nichž měla ABL sledovat před čtyřmi roky komunální politiky z ODS v Praze 11. Bárta dal ale loni Nečasovi čestné slovo, že to nedělala. Dokumenty, které zveřejnila MfD, byly podle něj silně manipulovány.

Tuto sobotu ale vysvětlil, že ABL se před čtyřmi lety rozhodovala, zda rozšířit protikorupční aktivity do veřejné sféry a Praha 11 byla možný klient. Radnice Prahy 11 byla podle Bárty v lednu a v únoru prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla prý řízené provokace členů radnice. Podněty prověřovali podle Bárty analytici ABL.

Média delší dobu spekulují o tom, že si sledování komunálních politiků ODS mohl objednat kdosi zevnitř samotné ODS. "Já o tom nic nevím," prohlásil k tomu dnes Nečas.

Bezpečnostní agentura ABL prý také mohla mít zájem o citlivé informace z policejních databází. Ministrem vnitra je předsedy strany Věci veřejné (VV) Radek John. Za skutečného šéfa VV však komentátoři považují právě Bártu, který neskrývá své další politické ambice. Loni se o něm spekulovalo jako o ministru vnitra.

Bezpečnostní problematika je dlouhodobě bodem sváru mezi ODS a VV - kromě kauzy s údajným sledováním komunálních politiků v Praze 11 do ní patří i minulý týden uzavřený vleklý spor o policejního prezidenta.

Související