Pražské porodnice by nebyly schopny po odchodu lékařů od března zajistit péči o matky a jejich děti jako dosud. Dvě ze šesti porodnic, na Bulovce a v Thomayerově nemocnici, by musely přestat přijímat rodičky úplně. Po jednání neonatologů a porodníků to novinářům řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který před nástupem do funkce působil jako přednosta gynekologicko-porodnické kliniky vinohradské nemocnice.

V odborářské akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď asi 3800 ze zhruba 20.000 nemocničních lékařů. Nejsou spokojeni s výší mzdy. Odbory žádají zvednutí příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

V Praze funguje šest porodnic - ve vinohradské nemocnici, v Podolí, v Motole, na Bulovce, U Apolináře a v Thomayerově nemocnici v Krči. Kdyby tamní doktoři své výpovědi nestáhli, nebylo by podle primátora možné zajistit ani neodkladnou péči. Bulovka a krčská nemocnice by příjem musely zcela zastavit, uvedl Svoboda. Ostatní porodnice by prý nebyly schopny matky převzít, protože na to nebudou mít kapacitu.

Bulovka a krčská nemocnice by podle něj příjem musely zcela zastavit. Ostatní porodnice už nyní prý "jedou na 120 procent" a nebyly by schopny matky převzít, protože na to nebudou mít kapacitu. "Nemůžeme připustit, abychom léčili nekvalitně," řekl Svoboda.

Omezení by hrozilo nejen v případě porodů, ale třeba i u gynekologických pacientek, které potřebují neodkladnou léčbu rakoviny. Zajistit péči by nebylo možné zřejmě ani přechodem na třísměnný provoz, uvedl ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Feyereisl. Podle něj by s tím museli souhlasit zaměstnanci a navíc by klesla kapacita zařízení až o 40 procent, takže by péči v současném rozsahu pracoviště nezvládla.

V Praze se za rok narodí zhruba 20.000 dětí. Největší pracoviště - U Apolináře, v Podolí a Motol - mají až 25 porodů za 24 hodin. V těchto porodnicích začali lékaři vypovídat dohody o přesčasech. I tady by tedy mohlo být složité péči zajistit. Přednostové se chtějí sejít po 15. únoru. V tu dobu už by měli vědět, kolik lidí přesčasové dohody vypovědělo a jak personální situace od března bude vypadat.

Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz v úterý řekl, že pražské nemocnice by měly kvůli případnému omezení svého provozu po odchodu lékařů přestat brát pacienty ze středních Čech. Svoboda uvedl, že v některých renomovaných pražských porodnicích je 45 procent porodů Středočešek. Pokud by se situace nevyřešila, musela by pražská zařízení říct, zda jsou schopna lidi ze Středočeského kraje přijímat, řekl ČTK v úterý primátor.

Ze středečního setkání přednostů šesti pražských porodnic vzešla výzva ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) a premiéru Petru Nečasovi (ODS), aby tento krizový stav začali řešit. "Řešení přesahuje možnosti primátora, je už věcí celé vlády," řekl Svoboda. Feyereisl řekl, že jsou připraveni jednat "kdykoli a kdekoli".

V Česku existuje 12 superspecializovaných perinatologických center. Tři z nich jsou v Praze - u Apolináře, v Podolí a Motole. Další se nacházejí v Mostě, Ústí nad Labem, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci, Zlíně a Ostravě. Podle expertů by mohla být od března kvůli odchodu doktorů ohrožena péče minimálně v pěti těchto střediscích.