Před Vánoci vzniklo na českém internetu několik desítek slevových serverů, na nichž lidé utratili miliony korun. Nyní se ukazuje, že některé z nich byly podvodnými projekty. Dokazuje to příběh, který detailně zmapovaly HN.

Web i-slevy.cz před Vánoci vedle zájezdů a slev na pivo nabízel i elektrické autíčko, které umí jezdit po stěnách. Za pouhých 290 korun. Jednatřicetiletý Michal Domnosil z Prahy neodolal, na Štědrý den si jedno autíčko objednal a zaplatil. Hračka mu měla přijít poštou do čtyř dnů. Dosud ovšem autíčko neviděl stejně jako peníze.

„Od začátku bylo něco v nepořádku,“ vzpomíná: „Nejprve tvrdili, že nefunguje služba Paypal a že mám peníze poslat převodem na účet. To jsem udělal. Za pár dní mi napsali, že zboží omylem poslali na špatnou adresu. Doteď ovšem autíčko nedorazilo, už jsem se ním rozloučil,“ říká Domnosil. Bral to prý spíš jako pokus, bylo totiž zvláštní, že autíčko stálo jen necelé tři stovky, ačkoli konkurence jej nabízela za tisícovku.

Nebyl přitom jediný, kdo narazil. Ukazuje se, že zákazníků, kteří jen platili, ale nic nedostali, je mnohem víc, své zkušenosti sdílejí na internetových fórech.

Autíčka za tři sta tisíc

Server navíc nezaplatil ani těm, kteří mu pomohli byznys rozběhnout. Majitelem serveru je jistý Luboš Juračka, který ale nekomunikuje. „Dluží mi 4770 korun za marketingovou propagaci. Vím o dalších pětadvaceti lidech, kteří na i-slevy.cz zaplatili za zboží, ale nedostali nic,“ říká podnikatel v oblasti marketingu Zdeněk Slezák. „My jsme mu vyrobili webové stánky. Dluží nám několik desítek tisíc korun,“ říká Monika Hornofová z grafického studia Arronix.

Server je momentálně zastavený, slevy už nenabízí a majitel není k dosažení. Na telefonáty i e-maily odpovídá automat. Věřitelé se proto spojili a podali na Juračku trestní oznámení. Policie jej nyní hledá a vydala na něj zatykač v Česku i na Slovensku. Pokud mu prokáže trestný čin podvodu, hrozí mu až dva roky vězení.

Jen na autíčkách, kterých prý server prodal kolem jedenácti set, si majitel vydělal přes tři sta tisíc korun.

„Slušné“ servery proto začínají uvažovat o regulaci. Tomáš Čupr, zakladatel jednoho z nejznámějších Slevomat.cz, chce začátkem února založit českou asociaci slevových webů, která by zákazníky před podvodným jednáním chránila.

První slevové servery v Česku začaly vznikat už loni na jaře, systém slev funguje na jednoduchém principu: pokud si určité zboží objedná stanovený počet zákazníků, lidé získají výrazné slevy. A podnikatel se zase zbaví těžko prodejného zboží. Serverů, nabízejících tuto službu, je nyní v Česku asi stovka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru