Fakta o spojení Praha - Ostrava

40% lidí
cestuje mezi Prahou a Ostravou vlakem. Jde o jeden z největších podílů železnice v Česku. průměrně v Česku vlakem totiž cestuje jen sedm procent lidí, 76 % používá automobil.

150 korun
je cena jízdenky na trase Praha-Ostrava, která by RegioJetu Radima Jančury umožnila dosahovat zisku. Nejlevnější jízdenka Českých drah na této trati stojí nyní 310 korun. Nejdražší, první třída v pendolinu beze slev stojí 856 korun.

2,6 miliardy korun
chtějí do vlaků mezi Prahou a Ostravou nasypat do konce příštího roku soukromí dopravci. Českým drahám tato trať přináší ročně necelé tři miliardy korun.

40% tržeb ČD
je realizováno ve vlacích, které alespoň část trasy jedou po trati Praha - Ostrava.

Stevardky ve svých vlacích plánují mít České dráhy. Zároveň se snaží získat nové soupravy od rakouských drah. I tak vypadají přípravy tohoto doposud monopolního přepravce na příchod konkurence na českou nedotovanou železnici.

První bitvou v konkurenční válce na železnici by měl být souboj na trati mezi Prahou a Ostravou. RegioJet Radima Jančury chce na tuto trať vyjet v polovině letošního roku. Další hráč - Leo Express podnikatele Leoše Novotného mladšího, syna bývalého majitele Hamé, má vyjet v prosinci 2012.

Důležitá trať

"Trať mezi Prahou a Ostravou tvoří 40 procent tržeb Českých drah," říká ředitel osobní dopravy ČD Antonín Blažek. Do tohoto čísla započítává všechny vlaky, které alespoň po části trati jedou - což je většina spojů mezi Prahou a Moravou, Slovenskem a Polskem. Pro ČD je tak velmi důležité tuto trať nepodceňovat a v boji o cestující na ní uspět.

Chystaný projekt "Stevardka" má proto výrazně zvýšit kvalitu služeb ve vlacích kategorie InterCity a EuroCity. Kdy se vize stane realitou, ale zatím není jasné. "Bude záležet i na nových vozech," vysvětluje Blažek. Stevardky se mají objevit až v těch nových nebo alespoň důkladně modernizovaných. Projekt, který se zaměřuje i na garanci kvality nasazovaných vozů, čistotu toalet a komfort cestujících, má být představen právě dnes.

Před pár týdny dráhy navíc oznámily, že budou investovat další miliardu korun do modernizace osobních vagonů a plánují za 4,5 miliardy koupit 16 souprav Siemens Railjet. Z Českých drah, zdánlivě odepsaného soupeře, se tak pro nováčky, kteří chtějí jejich monopol rozbít, znovu stává konkurent.

V roce 2006, kdy Radim Jančura poprvé o vstupu na železnici hovořil, byla situace jiná. Pendolino, tehdy nově nasazené do ostrého provozu, končilo opakovaně v polích a musely jej vyprošťovat staré elektrické lokomotivy. Bylo to o to horší, že drahý projekt měl zlepšit image drah v očích veřejnosti. Modernizovaných vagonů bylo výrazně méně než dnes a mytí vagonů včetně toalet se věnovala menší pozornost.

Šéfem drah byl tehdy Josef Bazala a v křesle ministra dopravy střídal Aleš Řebíček Milana Šimonovského. Doba se ale změnila. Za necelé dva roky tak budou o cestující mezi Prahou a Ostravou bojovat tři firmy.

Kdo se bude smát naposled

"Na té trati se mohou uživit dva," myslí si přitom Leoš Novotný, který připravuje projekt Leo Express. Pět souprav švýcarského výrobce Stadler ho vyjde na 1,6 miliardy korun. Věří ale, že se to vyplatí.

Kdo soupeří o železnici

ŽaludaJančuraNovotný

"Naše soupravy jsou lehčí, oproti Student Agency ročně ušetříme desítky milionů na poplatcích za dopravní cestu," vysvětluje. Další výhodou, která může rozhodnout, kdo s koho, je Novotného smlouva s výrobcem, který bude za paušál udržovat vlaky provozuschopné. "U modernizované lokomotivy s vagony jsou tyto náklady neodhadnutelné, a proto nebezpečné," dodává Novotný.

"Když jsem ve firmě neměl odborníky, také jsem si myslel, že budoucnost je v soupravách," kontruje Radim Jančura. "Na několika linkách v této zemi, jako je například Praha-Ostrava a Praha-Košice, je vagon a lokomotiva efektivnější řešení, protože je třeba pobrat páteční a nedělní špičky," popisuje.

Jako hlavní argument ve svůj prospěch ale udává náklady. "Nabídneme větší rozsah spojů než Leo Express a bude nás to stát miliardu, oni utratí 1,6 miliardy. To je nezaplatitelné, to nemají šanci zvládnout," myslí si Jančura.

Novotný však trvá na tom, že se jeho dražší projekt vyplatí kvůli nižším nákladům na provoz a údržbu, úspora totiž může přesáhnout i sto milionů korun ročně.

RegioJet může podle Jančury, díky "low-cost řešení" jezdit mezi Prahou a Ostravou se ziskem i za 150 korun. "Na trase může být třeba i deset dopravců, ale vydělávat bude jen jeden. A to jsme my," věří si.

Myslí si, že pokud se nebude dařit Leo Expressu, Novotný projekt zastaví, zatímco České dráhy budou pokračovat i se ztrátou. "Pendolino jim prodělává a trochu je to trápí. Když bude prodělávat víc, bude je to trápit jen trochu víc," glosuje Jančura. Sám přitom v rozhovoru pro HN prohlásil, že projekt bude udržovat, i pokud bude ve ztrátě.

"Umíme si představit, že vedle nás bude ještě jeden silný dopravce," domnívá se i ředitel osobní dopravy drah Antonín Blažek. Právě s ním musí jak Jančura, tak Novotný jednat o depech, nádražích i jízdenkách. A protože už skončila doba vzájemného napadání, nechce odhadovat, kdo má větší šance.

Služby jako v letadle

O tom, jaké služby cestujícím nabídnou, všichni mlčí. Mají obavy, že je konkurence okopíruje. Je ale zřejmé, že nové vlaky budou kromě dobrého servisu "od stevardky" mít i podobnou míru zábavy, kterou dnes nabízejí Jančurovy žluté autobusy.

Hovoří se i o systému zabávy, který je běžný například v letadlech. O internetu dnes všichni dopravci včetně Českých drah jednají, pokrytí tratě signálem není nejlepší a je možné, že rivalové v tomto případě dokonce spojí síly.

Konkurence na nedotované trati se tak Česko může dočkat pět let po avizovaném nástupu projektu firmy Railtrans. Tehdy ale projekt skončil nečekaně. Firmě se nepodařilo získat homologovanou lokomotivu a projekt zastavila. Ani zaplacená záloha na nové vlaky společností Leo Express, ani vlastnictví lokomotiv Student Agency tak úplnou jistotu po mnoha odkladech stále nedávají.