Olomoucká ČSSD bude na březnovém brněnském sjezdu strany podporovat na předsedu sociálních demokratů úřadujícího šéfa Bohuslava Sobotku. Delegáti mu v sobotu v Olomouci dali 72 hlasů, 55 hlasů získal jeho protikandidát, jihomoravský hejtman a šéf asociace krajů Michal Hašek.

Delegáti si volili také krajského předsedu. Stal se jím bývalý šéf olomoucké fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka. Dosavadní šéf organizace a bývalý předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček z kandidatury odstoupil. ČTK to řekli delegáti strany Filip Žáček a Miroslav Petřík.

Hašek i Sobotka se osobně zúčastnili sobotního setkání sociálních demokratů v Olomouci. Hašek ve svém projevu opět zdůraznil, že přímá volba prezidenta by měla být již v roce 2012. Sobotka se věnoval zejména budoucímu směřování strany. Vyzdvihl to, že ČSSD musí zůstat orientovaná na levicové spektrum voličů a v následujících volbách získat zpět voliče, kteří stranu podpořili v roce 2008, ale v roce 2010 již nikoliv.

Úspěch i na jihu Moravy

Sobotka v sobotu získal i podporu jihomoravské ČSSD. Svého protikandidáta Haška porazil o 11 hlasů. Hašek tak dosud získal celkem sedm krajských nominací, Sobotka šest.

Poslední krajská konference ČSSD se uskuteční v nadcházejících dnech ve středních Čechách. Předseda strany bude zvolen na sjezdu ČSSD 18. nebo 19. března v Brně.

Sobotkovo vítězství na jižní Moravě je pro něj obzvlášť cenné. Pro Sobotku i Haška je totiž jihomoravská ČSSD jejich domovskou organizací. Sobotka pochází z Vyškovska, Hašek z Brněnska.

O novém šéfovi ČSSD se ale rozhodne až na celostátním sjezdu. Ze zkušeností z minulých stranických voleb vyplývá, že doporučeními krajských organizací se při hlasování řídí asi třetina delegátů.

Související