Zákon o výrazné tržní síle by mohl do konce tohoto roku zmizet. Potvrdil to ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v úvodu Retail Summitu 2011, kde se sešly špičky českých i zahraničních maloobchodníků.

"Nejvhodnější je zákon jako takový zrušit, přitom některá jeho opatření promítnout do jiných zákonů. Podtvrdily to NERV, Podnikatelská rada, UK. Legislativní změny budou hotovy do poloviny tohoto roku," řekl Kocourek.

Podle ministra způsobuje aplikace tohoto zákona problémy a nakonec vede k opačným výsledkům, než bylo zamýšleno.

"Zákon začal platit právě před rokem, ale jeho aplikace stále přináší problémy, především proto, že řada jeho ustanovení není zcela jasná," uvedl Kocourek, podle nějž odborníci i obchodníci upozorňují zejména na riziko, že obchodní řetězce kvůli tomuto novému zákonu mohou začít upřednostňovat zahraniční dodavatele, což je v rozporu s původním záměrem jeho autorů.

Kocourek tak částečně reagoval na úvodní projev Zdeňka Juračky, šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který tento zákon označil za legislativní paskvil.

"Zákon má spoustu chyb a jeho dopady jsou horší, než se dalo předpokládat. Zhoršení vztahu mezi dodavateli a odběrateli je na 10 let dopředu a domnívám se, že to je třeba zlikvidovat co nejdříve, ať se to dál neprohlubuje," sdělil Juračka pro iHNed.cz.

Zbytečná regulace?

Zdeněk Juračka, šéf svazu obchodu (SSC)

Bude zákon zrušen do konce roku?
Byl bych rád, aby byl tento zákon zrušen dřív, než Evropská komise dokončí šetření. Bylo by to ve prospěch státu i obchodníků.

Proč?
Protože všichni musejí uznat, že ten zákon je skutečně právní paskvil. Má spoustu chyb a jeho dopady jsou horší, než se dalo předpokládat. Zhoršení vztahu mezi dodavateli a odběrateli je na 10 let dopředu a domnívám se, že to je potřeba zlikvidovat co nejdříve, ať se to dál neprohlubuje.

Do kterých zákonů budou legislativní změny začleněny?
Pan ministr Kocourek mě vyzval k tomu, ať si jako Svaz obchodu ty změny ohlídáme. Podle toho, co jsem zkonzultoval s ÚOHS, by měly být tyto změny zlikvidovány tak, jako je dnes připomínkován občanský zákoník.
Návrh změn bude vyvěšen na webu a bude kolem toho otevřena diskuse. Jeví se mi to jako velmi plodné a velmi prospěšné. Samozřejmě se budeme snažit o to, aby naše připomínky odešly, a po diskusích na závěr toho řešení budeme rádi, když budeme k té diskusi přizváni .
My jsme nikdy nechtěli nový zákon. Věděli jsme, že nešvary na trhu jsou. Promítněme ty nešvary do stávající legislativy. Nač novou legislativu? Vždyť už existuje obchodní zákoník, zákon o hospodářské soutěži, zákon o cenách…
V zákonu o cenách už dnes máte 30denní splatnost. Jenom tam je jako doporučená. Tak ji dejte jako povinnou, ale pro všechny. Nejenom pro obchodníky. Dejte ji pro všechny subjekty. I zemědělci budou rádi, když jim jejich dodavatelé budou platit za třicet dní.

Zákon o výrazné tržní síle, který vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora, je v platnosti od začátku roku 2010 a má za cíl regulovat vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli.

Zákon ukládá zejména řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, v nichž musí být zahrnuty cenové podmínky i údaje o snižování cen.

Norma stanoví, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nesmějí prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou je nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky.

Obchodníci se proti tomuto zákonu dlouhodobě bouří a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR podal v polovině roku 2010 na uvedený zákon stížnost Evropské komisi, protože tento zákon prý odporuje unijnímu právu, je diskriminační vůči obchodníkům a omezuje svobodu podnikání.