Středočeská ČSSD v sobotu navrhla na nového předsedu strany jejího úřadujícího šéfa Bohuslava Sobotku. V krajských nominacích tak vyrovnal náskok svého konkurenta, jihomoravského hejtmana Michala Haška. Sobotka získal 80 ze 118 hlasů, Hašek 38 hlasů. Nejvíce nominací na statutárního místopředsedu strany dostal středočeský hejtman a poslanec David Rath. 

Středočeská ČSSD byla poslední krajskou organizací, která svého kandidáta na nového lídra strany vybírala. Sobotka a Hašek získali shodný počet nominací, sedm. Sociální demokraté budou předsedu strany volit na sjezdu, který se sejde už za šest týdnů v Brně.

Rath: Urbana považuji za pátou kolonu ODS a TOP 09

Sobotkova nominace ve středních Čechách se očekávala. Nynějšího lídra strany podporuje Rath i krajský předseda Richard Dolejš. Středočeský poslanec a místopředseda strany Milan Urban naopak dával přednost Haškovi. Urban se také vyslovoval pro změnu ve vedení středočeské ČSSD, kterou podle něj poškozuje Rathův "arogantní" politický styl.

Ostrými slovy reagoval na Urbanovu kritiku i Rath. "Mě to ani nepřekvapuje, protože já dlouhodobě Milana Urbana považuji spíše za pátou kolonu ODS a TOP 09 v ČSSD. Víme, že on je propojen se společností ČEZ, má z toho poměrně nemalé výhody, je propojen s panem Charouzem, který ho podporuje velmi štědře, čili Milan Urban je spíše takovým lobbistou v politice," řekl ČTK.

Sobotka novinářům po skončení konference řekl, že podpora středočeské ČSSD je důležitý signál, protože jde o třetí nejsilnější krajskou organizaci strany. K tomu, zda by po vítězství v souboji o stranického lídra podpořil Haška jako statutárního místopředsedu strany, se jednoznačně nevyslovil. Hašek by podle něj měl být po sjezdu ve vedení strany. "O tom, jaká bude konkrétní role funkcionáře, ale rozhodnou delegáti sjezdu," řekl.

Co z pravicových reforem zrušit?

ČSSD by podle Sobotky měla zahájit debatu o tom, co z pravicových reforem zruší. Voličům by prý měla mimo jiné slíbit obnovení snížené sazby daně z přidané hodnoty, pokud by vládní koalice DPH sjednotila na 19 či 20 procentech.

Hašek uvedl, že bez silné podpory Ratha a jeho týmu by Sobotka jen velmi těžko skóre krajských nominací srovnal. Své a Sobotkovy šance prý před sjezdem vidí zhruba půl na půl. Podpora, kterou získal v Sobotkovi nakloněné středočeské ČSSD, mu prý dává naději na vyrovnaný souboj se Sobotkou.

Sami sociální demokraté přikládají takzvaným nominacím v regionálních organizacích ČSSD pouze psychologický význam. Delegáti sjezdu se jimi v tajném hlasování řídit nemusí, mohou se spoléhat na vlastní úsudek a vycházet z informací, které získají během sjezdu.

Sobotka a Hašek se vůči sobě programově vyhranili především postojem k sociálnímu státu. Zatímco Sobotka v odpovědi na dotazník levicových intelektuálů kandidátům na předsedu odpověděl, že model sociálního státu 20. století nevyžaduje zásadní hodnotovou revizi, Hašek ve své vizi budoucí sociální demokracie zastává opačný názor. Sobotka a Hašek se přeli také o to, jak se má ČSSD v opozici chovat vůči vládě.

Političtí pozorovatelé ale soudí, že více než o programový střet půjde v boji o nového šéfa strany o zápas mocenských skupin v ČSSD. Hašek přitom podle nich získával stoupence právě proto, že má za sebou s výjimkou Ratha všechny krajské hejtmany, což znamená nyní jediný reálný přístup sociální demokracie k finančním tokům.

Dolejš obhájil post šéfa středočeské ČSSD

Dosavadní předseda středočeské ČSSD Dolejš také na sobotní krajské konferenci strany obhájil svoji funkci.

Dolejš v tajné volbě získal 68 hlasů. Proti němu stál náměstek středočeského hejtmana Zdeněk Seidl, kterého podpořilo 52 delegátů.