Řecko - směr další expanze PPF

Co je Piraeus Bank

 

- 4. největší řecká banka

- Založena 1916. Od roku 1975 ji vlastnil stát, v roce 1991 došlo k její privatizaci. Od roku 2005 expanduje do oblasti jižní Evropy a Středomoří.

- Má 882 poboček(361 v Řecku a 521 v zahraničí) a přes 13 tisíc zaměstnanců.

- Aktiva banky jsou 58 miliardy eur.

- Čistý zisk za rok 2009 byl 235 milionů eur.

 

 

PPF a banky

PPF Banka

Založena 1916,od roku 1975 ji vlastnil stát, v prosinci 1991 došlo k její privatizaci. Od roku 2005 expanduje do oblasti jižní Evropy a Středomoří.

Home Credit & Finance Bank

Největší poskytovatel spotřebitelských úvěrů na ruském trhu - má kolem 19 milionů klientů a podíl na trhu necelých 30 procent. Za devět měsíců loňského roku vydělala rekordních 6,7 miliardy rublů (asi čtyři miliardy korun). Jde o nejdůležitější součást skupiny Home Credit Group, která poskytuje spotřebitelské půjčky například i v Česku, ale též v Číně či ve Vietnamu.

Nomos

Skupina PPF drží v 15. největší ruské bance podle výše čistých aktiv 28,24 procenta akcií. Je tak druhým největším akcionářem banky.

Kellnerova PPF se vehementně snaží proniknout na řecký bankovní trh a v rámci emise nových akcií banky Piraeus skupovala od začátku roku práva k úpisu od stávajících akcionářů. Podle informací řeckých médií PPF postupovala velmi agresivně a mohla tak získat významný podíl v bance - mezi pěti až deseti procenty.

Tím by se stala největším jednotlivým akcionářem. Dosavadními největšími akcionáři řecké banky jsou banka First Gulf, která drží podíl 3,04 procenta, řecká státní společnost Deka s 2,53 procenta a ATEbank s 2,3 procenta.

Mluvčí PPF Milan Tománek se k novému obchodu PPF nechtěl vyjádřit: "Spekulace trhu nekomentujeme."

Transakce, jež se pohybuje v řádu stovek milionů eur, by měla logiku. Skupováním práv od stávajících akcionářů by totiž PPF měla přístup k levným akciím banky. Ta se tímto způsobem snaží vyhovět přísnějším regulatorním požadavkům, které banky v příštích letech čekají. Upisovací cena byla totiž o 43 procent nižší, než za kterou se akcie Piraeus banky prodávaly na burze před začátkem úpisu.

V nové emisi měli stávající akcionáři nárok koupit za každých pět akcií 12 nových, a to za cenu jednoho eura. Zároveň mohli práva na upsání nových akcií na trhu někomu na trhu prodat.

Banka Piraeus chce emisí v objemu 807 milionů eur zdvojnásobit svou současnou kapitalizaci. Podle zpráv vedení banky byl zájem o úpis práv téměř o 30 procent vyšší a požadavky zájemců tak budou poněkud kráceny. Lze však očekávat, že PPF se zvýšeným apetitem investorů počítala a nic neponechala náhodě.

O Piraeus banku se totiž PPF zajímala už dříve. Podle zdroje HN Kellnerovi lidé jednali o nákupu podílu v řecké firmě již loni, avšak neúspěšně. Rychlý vstup do řecké banky, který se Kellnerově firmě nečekaně otevřel začátkem roku, může tudíž jenom uspíšit její plánovanou expanzi do Středomoří.

Tato oblast se dostala do hledáčku PPF loni, kdy si v analýzách vyhodnotila, že místní banky jsou po finanční krizi podhodnoceny a jejich tržní hodnota poroste. Samotná banka Piraeus působí kromě Řecka rovněž v Albánii, Rumunsku, Srbsku, Bulharsku, ale přítomna je i na Kypru, Ukrajině, v New Yorku a Londýně.

Podle analytiků je vstup do řecké banky spíše spekulativním nákupem. "PPF se snaží využít poměrně nízkou cenu úpisu a časem svůj podíl prodá," říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Nemusí to ale tak skončit. Když se Kellnerově firmě podaří získat největší akciový podíl, umožnilo by jí to získat vliv na rozhodování managementu a mohla by v bance více rozšířit třeba spotřebitelské financování. Tento koncept úspěšně využívá ve svých firmách v Česku, Rusku, Číně a ve Vietnamu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru