Pokud se všechny vládní strany kabinetu Petra Nečase do jara dohodnou na konkrétní podobě důchodové reformy, je reálné její spuštění v roce 2013.

Bez ohledu na chystané změny se ale na stáří můžete zajistit vlastními silami. Strategii byste měli přizpůsobit především svému věku.

Je vám 20 let...

Začněte investovat, máte-li z čeho. Vytvořte si rezervu na spořicím účtu a přebytky rozdělte do vhodných produktů. Zatím se stále vyplatí založit stavební spoření, které lze později využít k úvěru na bydlení. Státního důchodu se asi dočkáte až po 65 letech. Investicemi však můžete vytvořit dost velký majetek, abyste mohli odejít do penze dříve, tj. mezi 50 a 60 lety, a žili z výnosů.

Můžete se pustit například do pravidelného investování do různých fondů nebo akcií. Tím, že v nich peníze můžete nechat dlouho, snižujete riziko. Dnešní penzijní fondy pro vás zajímavé nejsou. Čím déle se v nich spoří, tím menší je efektivní zhodnocení. A na peníze nemůžete patnáct let sáhnout.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.