Zakázka bez soutěže: stát zaplatil 551 milionů

Policie už vyšetřuje

Ministerstvo financí podalo na konci ledna trestní oznámení kvůli podezřelým bankovním převodům, které provázely zakázku na audiovizuální služby během českého předsednictví EU.

Předražená? Nejspíš ano

Stát Promopru zaplatil 551 milionů, což vyvolává podezření, že zakázka byla předražená. Firma Promopro ji navíc získala bez soutěže.

Vondra: Ušili to na mě

Na policii se obrátil Finanční a analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí. Ten přitom spadá pod náměstka Martina Bartáka, bývalého ministra obrany, po němž se nyní Vondra snaží armádu vyčistit od krádeží a korupce. Vondra naznačuje, že ho touto kauzou chtějí Kalousek s Bartákem zničit.

Bránili se, ale pak zaplatili

HN získaly dokumenty, ze kterých vyplývá, že se po skončení předsednictví úředníci zdráhali Promopru proplatit faktury. Například 90 milionů za dvoudenní akci. Nakonec ale peníze poskytli.

Před jedenácti lety zajišťovala firma Promopro, dnes aktér půlmilardového skandálu, pražské zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF). Na rozdíl od českého předsednictví, které od pondělí vyšetřuje policie, ale tehdy účty sedly na korunu.

"Bylo to tím, že jsme na všechno vypisovali výběrová řízení a faktury několikrát kontrolovali, než jsme je proplatili," říká bývalý ředitel zasedání Milan Vodička.

HN tento týden přinesly sérii článků, které detailně popisovaly, jak k prodražení zakázky na audiovizuální zajištění českého předsednictví došlo. Zjednodušeně: úředníci tušili, že firma Promopro práce úmyslně prodražuje, nemohli to ale přesvědčivě dokázat. A tak nakonec zaplatili vše, co firma fakturovala. Přitom se nabízí právě srovnání se zasedáním MMF. Ne sice rozsahem, protože v Praze se tehdy konaly akce jen tři týdny (byť v jednu chvíli město hostilo tři tisícovky delegátů), ale organizací, kterou později - bez výhrad - potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad.

A se zasedáním MMF srovnává předsednictví i bývalý ministr pro Evropu Alexandr Vondra, kterého teď aféra ohrožuje. I skvěle zvládnutým zasedáním zdůvodňoval, proč firma Promopro dostala předsednickou zakázku bez soutěže.

Dělali jsme totéž. A levněji

Ředitel summitu Vodička, který se dnes živí jako ekonomický poradce, tehdy se společností Promopro spolupracoval. Na rozdíl od předsednictví ji nevybrali úředníci a politici od stolu, ale musela nejdřív vyhrát výběrové řízení. "Byl jsem s nimi spokojený, ale všechny účty - nejen od Promopra - jsme si velmi hlídali," vzpomíná Vodička.

A zatímco Promopro si dokázalo u úřadu Alexandra Vondry obhájit i práce, které úředníci nikdy neschválili, při zasedání MMF se i na dodatky ke smlouvách a práce navíc vyhlašovala výběrová řízení.

Na druhou stranu majitel Promopra Jaroslav Veselý tvrdí, že na přípravu předsednických akcí měl mnohem méně času. A že kdyby zakázku dostala jiná firma než Promopro, jedna z největších na trhu, mohly by stovky evropských setkání zkrachovat. "Vezměte si, že na zasedání Mezinárodního měnového fondu se kongresové centrum připravovalo rok. My jsme dělali skoro totéž a jen necelé dva měsíce. A udělali jsme to daleko levněji a kvalitněji," vysvětluje Veselý.

Jenže právě časový pres způsobil, že úředníkům nezbývalo, než nabídky Promopra přijímat. Příklad: na lednové setkání ministrů vnitra a spravedlnosti v Kongresovém centru v Praze dostali od firmy vyčíslené náklady až tři dny před začátkem. Kdy už nebyl čas o cenách smlouvat. Devadesátimilionové náklady dvoudenní akce jdou ale i na vrub přípravného týmu předsednictví, který nezačal včas s Veselým vyjednávat.

Končí kvůli prodražení

Do skandálu ve čtvrtek opět vstoupil ministr financí Miroslav Kalousek, jehož analytici podali na okolnosti zakázky trestní oznámení.

Kalousek odvolal úřednici Janu Hendrichovou, přes niž šly platby Promopru za 551 milionů. "Kauza zakázky státu pro firmu Promopro je však natolik závažná, že pokládám až do jejího vyšetření za vyloučené, aby kdokoli z osob odpovědných za tuto zakázku byl vybaven rozhodovací pravomocí ve státní správě," uvedl Kalousek.

"Rozhodně nebylo mým úmyslem přispět k něčemu nesprávnému. Jestliže se to prokáže, tak můžu být spokojená," reagovala Hendrichová.