Zařízení testujeme, tvrdí policisté

 

Oč jde?

Policejní vedení v roce 2007 v tajnosti koupilo rušičku, která má umět elektronicky přerušit signál pro dálkově odpalované nálože. Zaplatilo za ni 15,5 milionu korun. Řadoví pyrotechnici ji však odmítli převzít, protože podle zkoušek nefunguje, jak má. Rušička - alespoň účetně - leží už tři roky v policejním skladu.

Poté, co na nefunkční zařízení upozornily HN, Policejní prezidium ČR vydalo oficiální prohlášení: Zařízení stále testujeme.

Nová fakta

Pyrotechnici už před třemi lety bombardovali své nadřízené stížnostmi, v nichž upozorňovali, že rušička nefunguje. Navíc rušičku mohla dodat i česká firma, která obdobné přístroje - a sice funkční - dodává české armádě pro zahraniční mise.

 

Policie zaplatila před třemi lety za rušičku dálkově odpalovaných bomb patnáct milionů korun, aniž by ji viděla - do policejního skladu dorazily zapečetěné bedny, které nikdo neotevřel.

Dokládají to nová svědectví a listinné důkazy, jež se HN podařilo shromáždit. Původně měla policejní blamáž s nákupem nefunkční rušičky upadnout v zapomnění. HN na utajovanou zakázku narazily, když mapovaly plýtvání na ministerstvu vnitra.

A nejnovější zjištění představila příběh rušičky v ještě závažnějších souvislostech: Předně, policejní velitelé od počátku věděli, že kupují nevyhovující zařízení. A nadto ze zakázky vyškrtli firmu, která obdobné, avšak funkční rušičky dodává armádě.

Pyrotechnik: Podvod a tunel

Policie uzavřela kontrakt na sklonku roku 2007, rušičku oficiálně převzala čtyři dny před Štědrým dnem. "Na otázku, co je v zapečetěných krabicích, nám zástupce firmy odpověděl, že to nejsou ty rušičky, co měl dodat, že by se v tak krátké termínu ani nestačily vyrobit," stěžovali si pyrotechnici v dopise, jejž zaslali na policejní prezidium. Navrhovali třeba, aby zapečetěné bedny otevřela komise. Marně.

Jak ukazují zápisy ze zkoušek, ani jiná rušička, kterou firma dodala k testům, nefungovala. Nedokázala přerušit signál, který do dálkově odpalovaných náloží odesílá mobil či radiovysílač. "Na základě praktických zkoušek funkčnosti bylo zjištěno, že zařízení vytváří rušivý signál, přesto však nedošlo k praktickému znemožnění radiové komunikace," zapsala v dubnu 2008 trojice pyrotechniků do zápisu, jejž opět odeslala na policejní prezidium. A opět bez odezvy.

Rušička navíc nevyhovovala ani dalším požadavkům: obtížně se s ní například manipulovalo v terénu. "My jsme to hodnotili jako velký podvod a tunel. Několikrát jsme chtěli po nadřízených vysvětlení. To jsme ale nikdy nedostali," popisuje pyrotechnik, jehož jméno redakce HN zná a jehož anonymitu kvůli citlivosti případu chrání.

Nepohodlná konkurence

S odstupem času odmítá vedení policie ke kauze cokoliv prozradit. Dokonce tají i jméno firmy, která rušičku vyrobila. "Vzhledem k tomu, že řízení podléhalo zákonu o utajovaných skutečnostech, nelze tuto informaci potvrdit ani vyloučit," reagoval na otázky HN policejní mluvčí Jan Melša.

Podle interních dokumentů rušičku totiž vyrobila německá firma, nákup ovšem zprostředkovávala firma HQH systém Zdeňka Holíka. Právě on do skladu přivezl zapečetěné bedny a zařizoval testování. Dnes se k obchodu nezná.

Stížnosti končily na stole tehdejšího šéfa policejních pyrotechniků Milana Kollára. Proč podporoval nákup nefunkční rušičky, není jasné. Loni odešel do civilu (se všemi výsluhami) a jeho stanovisko se dosud HN nepodařilo získat.

"Několikrát jsme byli vyzváni Milanem Kollárem, abychom změnili zadávací podmínky. Některé věci se ale změnit nedaly, protože zařízení mělo sloužit jako ochrana pyrotechnika. Byli bychom sami proti sobě, ohrozili bychom svou bezpečnost," vzpomíná jeden z pyrotechniků.