Nezletilí pachatelé brutálních trestných činů už neodejdou z nápravných ústavů po dovršení dospělosti. Vláda ve středu schválila novelu, která umožní soudům, aby ukládaly dětským vrahům ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu. Pokud návrh schválí poslanci a senátoři a podepíše ho prezident, začne platit od letošního července.

Návrhem novely ministerstvo spravedlnosti reaguje mimo jiné na takzvanou Kmetiněvskou výzvu, která vznikla v obci, kde třináctiletý sadistický pachatel zavraždil a znásilnil stejně starou dívku.

Poté, co letos dovršil devatenácti let, musel být z nápravného ústavu propuštěn a nyní je bez dozoru na svobodě. Odborníci přitom u něho konstatovali poruchu osobnosti s násilnickým chováním. 

"Je to velmi důležitá novela, která řeší problém dětských vrahů. Dosud takovýmto kvazipachatelům bylo možné uložit pouze ochrannou výchovu, která končila dovršením 19 let," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že často se jedná o devianty celoživotně nebezpečné. Proto podle něj je třeba změnit zákon tak, aby soudy mohly dětským vrahům uložit nejen ochrannou, ale i další léčbu, ve výjimečných případech doživotní.

Soudy se budou devianty zabývat každý rok 

Na delší dobu pod zámek by se mohly dostat děti, které spáchají zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog. Soudy však budou muset nejméně jednou za rok přezkoumat, zda důvody pro držení pachatele v ústavu nadále trvají. Na základě znaleckých posudků mohou uložit léčení i ambulantně.

Z loňské Kmetiněvské výzvy vychází také petice, kterou organizuje kandidát TOP 09 a Starostů v doplňovacích senátních volbách na Kladensku Luděk Kvapil. Požaduje snížení hranice trestní odpovědnosti o rok, to znamená na 14 let. Podpořilo ho už více než čtyřista tisíc lidí. Návrh ministerstva spravedlnosti tento požadavek neobsahuje; podle úřadu by taková úprava trestní odpovědnosti problematiku dětských delikventů nevyřešila.

"Jsem rád, že se to povedlo, je to naplnění mé roční práce," reagoval na rozhodnutí kabinetu kmetiněvský starosta Kvapil. Je přesvědčen, že vládní návrh má šanci přes obě komory parlamentu projít. "Záležet bude jen na tom, kolik bude pozměňovacích návrhů. Nerad bych, aby se z toho stal paskvil," doplnil starosta. Očekává i protesty různých sdružení, které se budou zašťiťovat právy dětí. "Jen ať se podívají do očí rodičům, kterým někdo brutálně jejich dítě zavraždil," poznamenal.

Související