Ministerstvo obrany v prosinci požádalo Francii, USA, Švédsko a konsorcium Eurofighter o předběžnou nabídku nadzvukových letounů pro českou armádu. Připravuje se tak na ochranu vzdušného prostoru po roce 2015, kdy vyprší pronájem letounů Jas-39 Gripen.

V tiskové zprávě to ve středu oznámil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Podle mluvčího se zatím nejedná o zahájení výběrového řízení, ale jen o zjištění "vstupních informací". Ministerstvo stále zvažuje různé varianty ochrany vzdušného prostoru a zatím se definitivně nerozhodlo pro pořízení nadzvukových letadel.

Cílem písemné žádosti o informace je podle ministerstva zjistit, zda oslovení mají potenciál pro požadavky armády. Ministerstvo u nich zjišťovalo i "indikativní cenu" pro případ, že se ČR rozhodne dále využívat nadzvukového letectvo.

Premiér Petr Nečas už dříve uvedl, že po skončení pronájmu gripenů, vypíše ČR nový tendr na stíhačky. "Musí být vypsáno nové výběrové řízení, které bude otevřené, do kterého se mohou přihlásit zadavatelé z více zemí. Nedovedu si představit, že by se jenom tak prodloužila existence letounů gripen v českém letectvu," řekl Nečas.

Dodavatel gripenů, britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab, se podle něj bude moci tendru zúčastnit. Británie a Švédsko by ale měly poskytnou ČR veškeré údaje, které mají o korupci při pořízení gripenů.

Původně usilovala česká vláda o nákup gripenů. Zakázku v hodnotě 60,2 miliardy korun schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Návrh ale nezískal podporu v parlamentu. Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Pronájem skončí v roce 2015.

Související