Podle ministerstva financí není zřejmé, co stát získal za některé platby firmě Promopro při předsednictví EU. Část peněz z vyplacené přibližně půl miliardy korun prý směřovala na podezřelé účty v zahraničí.

Na účtech v Rakousku je kvůli tomu zablokováno necelých 135 milionů korun. Ve čtvrtek to řekli ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a ředitel finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva Milan Cícer.

Oba zareagovali na středeční vystoupení šéfa firmy Promopro Jaroslava Veselého, který zisk kontraktu pro svou firmu hájil a vyzval vládu, aby zveřejnila všechny expertizy a audity týkající se sporné zakázky. Už dříve uvedl, že zakázka byla v pořádku a může to policii doložit fakturami a další dokumentací.  

Ministr Kalousek si i díky Veselého vyjádření nenechal v úvodu čtvrteční tiskové konference ujít příležitost k ironii. "Šéf Promopro nás včera (ve středu) požádal, abychom zveřejnili všechno, co máme. To byla výzva, které jsem nemohl odolat. Veřejnost si zaslouží přesné informace," řekl Kalousek.

A ředitel FAÚ Cícer vzápětí odmítl Veselého středeční obhajobu, že si jeho rodina "neulila" 45 miliónů korun. Popsal také další transakce například mezi další firmou NWDC a Decide Solutions, která je prý prokazatelně napojena na Promopro skrz Libora Veverku.

HN se nyní pokouší Veselého i Veverku kontaktovat a získat jejich vyjádření.

Cícer ve čtvrtek dopoledne uvedl, že subdodavatel Promopro odeslal peníze na účet britské offshorové společnosti, kterou se jeho útvaru podařilo s pomocí britských kolegů vystopovat. K účtu této společnosti měl dispoziční právo jediný člověk Veverka. „Byly prověřeny stovky finančních operací ve vztahu ke stovkám subjektů,“ uvedl Cícer.

Sporné je podle ministerstva financí plnění za zhruba 240 milionů korun, z celkových plateb 525 milionů korun pro firmu Promopro. Z toho zhruba 135 milionů korun skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions, 44,8 milionů korun na soukromých účtech majitelů společnosti Promopro manželů Veselých a 61 milionů byl zisk společnosti Promopro.

Zajištění prostředků, které odešly do Rakouska, tedy 135 milionů, které by český stát měl získat zpět, už musí zařídit prokuratura.

Zcela nestandardní zlodějna

"Bylo to standardní vyšetřování zcela nestandardní zlodějny," komentoval vyšetřování ministr financí Miroslav Kalousek. Peníze se podle něj podařilo díky spolupráci s rakouským a britským finančně-analytickými útvary  zablokovat a stát zřejmě poprvé v historii dostane tak velkou sumu zpět.

Zároveň Kalousek pochválil práci útvaru. "Patří jim dík, ale i ochrana. Oni se nesmí nechat zastrašit, ani když zjistí, že ta chapadla vedou i do vysokých míst až k místopředsedovi vlády." A dodal, že se nyní klidně mohou objevit reakce o tom, že šlo o vyšetřování na politickou objednácku.

"V žádném případě nejedná o účelovou diskreditační kampaň, ale nutnost, aby veřejnost byla seznámena s informacemi z šetření finančního analytického útvaru ministerstva financí, který bojuje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti," prohlásil ministr financí.

Zakázku úřadu vlády pro firmu Promopro začala vyšetřovat protikorupční policie minulý týden. Firma získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády uvedl, že firmě za tyto služby zaplatil téměř 551 milionů korun. Zakázku dohodli úředníci ze sekce úřadu vlády, která měla na starost přípravu předsednictví. Opozice i Kalousek kvůli zakázce kritizovali někdejšího vicepremiéra pro EU a nynějšího ministra obrany Alexandra Vondru (ODS).