Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel podepsali dnes společné memorandum, které má odvrátit hrozící krizi ve zdravotnictví. Předseda odborového klubu lékařů ještě dnes vyzve 3800 protestujících lékařů, aby stáhli své výpovědi a z nemocnic k 1. březnu neodešli.

Podle memoranda stoupnou doktorům od března platy o 5000 až 8000 korun a do dvou let se dočkají 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi, jak v akci Děkujeme, odcházíme požadovali. Budou se také podílet na přípravě zdravotnických reforem.

Heger je rád, že dlouhá jednání skončila. "Obě strany mohou tvrdit, že ustoupily, vrátíme se do smíru," řekl. Věří, že ukončení akce lékaři přijmou a že "se nebudou odehrávat žádná personální dramata". Podpis memoranda na čtyřech arších přirovnal k signování smlouvy o odzbrojení. Nyní podle něj všechny čeká práce na zdravotních reformách.

"Moc jsme si přáli vydat zprávu pro občany, že nejsme těmi, za která nás média měla. Jsme odpovědní," uvítal dohodu Engel.

Memorandum schválili ve středu předsedové odborů z regionů. Zaručuje lékařům v letošním roce růst platových tarifů - vláda projedná tarifní tabulky příští středu. Premiér Petr Nečas (ODS) pak podpisem usnesení vlády dá lékařům požadovanou garanci. Plnění dohody v krajských nemocnicích budou garantovat kraje. Ze státního rozpočtu vláda peníze nepřidá, na zvýšení platů je podle Hegera možné si vydělat jen reformou.

Podle předsedy sněmovního zdravotního výboru Borise Štastného (ODS) protest poškodil prestiž lékařů a výsledný kompromis je i prohrou vlády.

Tarify by měly stoupnout lékařům v nemocnicích, ústavech a záchrankách. Stejného navýšení se mají dočkat i lékaři v akciovkách a soukromých nemocnicích či LDN, kde tarify nejsou - zdravotní pojišťovny pošlou pro každého lékaře peníze i jim.

Související