Během českého předsednictví EU jsme zajišťovali bezpečnou komunikaci, za to je oněch 135 milionů korun. Takhle vysvětluje zvláštní finanční transakce okolo firmy Promopro Libor Veverka, který má přístupová práva k rakouským účtům. Na nich skončily peníze právě od firmy Promopro, která při předsednictví zajišťovala audiovizuální služby a od státu inkasovala více než půl miliardy korun. Podezřelých 135 milionů na rakouských účtech je nyní podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zablokováno. Libor Veverka o tom ale prý neví. Řekl to v rozhovoru pro HN.

HN: Podle ministerstva financí rakouské úřady zablokovaly účty společnosti Deeside Service Solutions, k nimž máte přístupová práva. Má jít o 135 milionů korun. Je to pravda?

Tuhle informaci nemám. Předpokládám ale, že pan ministr financí má dobré informace. Zatím jsem to ale nezjišťoval. I když to možná zní divně, nebyla to dnes moje priorita. Spíš jsem vysvětloval svým zaměstnancům, známým a přátelům, co se děje. Budu si to ale nepochybně ověřovat. Ať tak, či tak, tohle je věc, která by měla být řešena spíš na úrovni mezinárodní než národní. Je to totiž strašně absurdní.

HN: Za co společnost Deeside Service Solutions získala 135 milionů korun od firmy NWDC?

Bylo to za standardní obchodní služby, které jsme poskytli, odvedli a také za garance, které jsme k tomu drželi. Tohle ale nejsou žádná tajemství, to jsou věci, které si policie velmi snadno může zjistit.

HN: O které služby šlo?

To je velice složité. Já to teď navíc nejsem schopen zcela přesně popsat, protože šlo o celou škálu služeb. Jenom to, co si vybavuji, bylo asi 35 položek. Mělo to ale určitou reálnou vazbu na předsednictví.

HN: A šlo o zajišťování techniky nebo logistiky nebo tlumočníků nebo něčeho jiného?

Byla to velmi specializovaná stránka předsednictví. Nezlobte se, ale nechci zacházet do podrobného vysvětlení.

HN: Počkejte, tak šlo třeba o zajištění bezpečnosti komunikace v případě tlumočení citlivých jednání?

Ano, přibližně toto. Ve valné většině šlo o velmi složité zabezpečení citlivých informací, které během podobných akcí nutně proběhnou. Ono zajištění předsednictví opravdu není tak snadné, jak se zdá z novin. To má člověk pocit, že to zvládne v podstatě garážová firma, ale tak to samozřejmě není.

HN: Pokud jde o tu londýnskou společnost, vy figurujete v jejím vedení?

Víte, tohle jsou věci, které vůbec nechci komentovat. Pochopte, že to je celé pro mě osobně velmi citlivá záležitost, stejně tak i pro moji rodinu.

HN: Ona londýnská společnost už někdy spolupracovala s firmou Promopro?

Nikdy, nebyl k tomu ani důvod.

HN: Jak vůbec firmu NWDC napadlo se na vás obrátit?

Tyhle kontakty se většinou dějí na základě osobních vztahů. Když potřebujete něco rychle udělat, tak vám někdy nezbývá než se obrátit na lidi, které už znáte.

HN: Takže to byl kontakt přes pana Veselého, se kterým se osobně znáte?

Ne, tady byly už na začátku problémy a tenkrát se narychlo sháněl dodavatel, který by byl schopen narychlo zajistit tyto služby. V té chvíli přišel kontakt přes společnost NWDC, se kterou spolupracujeme už čtyři roky na jednom dlouhodobém projektu.

HN: Jak se vlastně znáte s panem Veselým, majitelem společnosti Promopro?

Já pana Veselého považuji za kamaráda, hrajeme spolu golf, máme spolu golfový klub. Známe se velmi dobře, ale vykáme si. Kromě onoho golfu jsme spolu ale nijak nepodnikali, že bych pro něj něco dělal, nebo od něj měl nějaké peníze. Jsme zkrátka přátelé. Víte, ještě bych rád řekl, že tohle celé, co postupně vytahuje pan ministr Kalousek, to je ale jen jeho snaha odvést pozornost od vlastních problémů, které pan ministr má. Všechny informace, které se v souvislosti s tím objevují, jsou zkreslené a nepřesné a strašně těžko se tomu brání.

Podrobně popsané finanční toky v případu Promopro čtěte v pátečním vydání Hospodářských novin.

Související