Policie požádala sněmovnu o zbavení imunity poslance Stanislava Humla (Věci veřejné). Členové mandátového a imunitního výboru zahájí jednání o případném Humlově vydání k trestnímu stíhání v úterý. Pokud se sněmovna rozhodne poslance nevydat, budou muset detektivové spis odložit. O případu informovala jako první Česká televize, později vše potvrdil i zdroj HN.

O co v kauze jde, odmítl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) komentovat do doby, než se se spisem seznámí Stanislav Huml. Ten tvrdí, že o svém stíhání neví. Jediný konflikt, kvůli kterému by se mohl dostat do střetu se zákonem, měl podle svých slov se soudcem Prahy 2 Jiřím Říhou. Tehdy se spor týkal znaleckých posudků, které Huml vypracoval jako odborník na dopravu. Že jde o správnou domněnku, uvedl i zdroj HN. "Jde skutečně o znalecký posudek," řekl. 

Soudce Říha opravdu v minulosti označil jeden z Humlových posudků, které vypracoval pro expertní ústav silniční dopravy - V.V.V. Expert, za podezřelý. Údajně měl nahrávat ve prospěch obžalovaného řidiče, který podle policistů způsobil dopravní nehodu se zraněním. "Já jsem tento znalecký posudek vyhodnotil jako nepravdivý. Z tohoto důvodu jsem pojal podezření, že by mohlo dojít ke spáchání trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a podal trestní oznámení," uvedl Říha.

Naproti tomu Huml, který vystupuje jako dopravní expert, nařčení z účelovosti posudku odmítá. Na svém osobním webu (čtěte ZDE) zveřejnil rozsah svých odpovědí pro časopis Týden, jehož redaktor Humla koncem loňského roku kvůli kauze oslovil.

Huml o imunitu nestojí, rozhodnou ale poslanci

Fakt, že jde v případu o možný problém s posudkem, nasvědčuje reakce ministerstva spravedlnosti na lednovou žádost policie. "Ministerstvo informovalo dne 25. 1. 2011 policii, že pan Huml není zapsán v seznamu znalců a tlumočníků, to znamená, že pokud zpracovával dopravní znalecké posudky, jednalo se o posudky takzvaně ad hoc, což umožňuje zákon o znalcích a tlumočnících," uvedla mluvčí úřadu Tereza Palečková.

Zda policisté svého bývalého kolegu budou moci stíhat, není jisté. Stanislav Huml sice tvrdí, že o imunitu nestojí, o jeho vydání ale budou rozhodovat poslanci. Jejich rozhodnutí má padnout nejpozději 15. března.

Naposledy sněmovna rozhodla v listopadu 2009 o vydání tehdejšího nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Stanislav Huml rád vybočuje z řady. V loňském roce například odmítl stranickou poslušnost, když na rozdíl od kolegů odmítl podpořit ocenění pro bratry Mašíny.

Související