Jeskyňáři patrně objevili v Rudici v Moravském krasu novou nejhlubší suchou propast republiky. Bude se jmenovat Tumperek podle vrchu, v němž se nachází. Předpokládají, že je hluboký od 185 do 200 metrů. Byl objeven náhodou, poté co se udělal výmol v silnici. Nyní zbývá propast fyzicky zdolat a přesně ji popsat. V pátek to řekl rudický starosta a speleolog Roman Šebela.

Když se loni v červenci udělal hluboký výmol v silnici v rudické části Tumperek, vedení obce si myslelo, že má co dělat s další dírou, kterou je nutno spravit. Při pracích se zjistilo, že jde o dutinu o prostoru asi čtyř metrů krychlových.

Další práce ukázaly, že díra je přesně nad místem, kde je v jeskynním systému nazvaném Rudické propadání tzv. komín - tedy otvor směrem vzhůru, který neměl ukončení. Jeskyňáři se proto rozhodli k malému testu za pomoci dobrovolných hasičů. Do díry v silnici napumpovali vodu. Ta během okamžiku protekla neznámou částí podzemí, následně komínem v propadání a po 15 minutách skončila na dně jeskyně kde protéká Jedovnický potok.

Teoreticky je tedy existence nové propasti potvrzena. "Nyní žádáme správu Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, abychom mohli v pracích pokračovat," uvedl Šebela. Bude nutné odtěžit nánosy v asi 25 metrů hluboké díře, pod níž by se již měl nacházet komín v jeskynním systému Rudické propadání.

Lákadlo pro turisty

Propast Tumperek nemá tak majestátný vzhled jako například moravská Macocha. V podstatě si na ni může stoupnout kdokoli. Je totiž uzavřena na silnici kanálovým poklopem. Turisté jen musí vědět, který z nich to v rudické části Tumperek vlastně je.

Stanovit hloubku propastí je problematické. Mnohé z nich jsou zčásti zaplavené, přičemž jejich dno nebylo zatím objeveno.

Za nejhlubší propast v republice se považuje Hranická u Hranic na Moravě. Měří asi 270 metrů, přičemž dvě třetiny z ní jsou pod vodou. Nejznámější propastí je Macocha v Moravském krasu měřící 188 metrů včetně jezírka na dně.

Související