Poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) dál pronásleduje nejspornější veřejná zakázka jeho politické kariéry. Kvůli podezřelému tendru, na který upozornily HN, bude čelit trestnímu oznámení.

Na státní zastupitelství se obrátí klub středočeských zastupitelů za ODS. Občanští demokraté budou žádat, aby detektivové prověřili zakázku za 450 milionů korun v mladoboleslavské nemocnici. Jde o stavbu nového pavilonu interny s ambulancemi, lůžky, jednotkou intenzivní péče a podzemním parkovacím domem pro 130 aut.

Bendl se domnívá, že Rath porušil zákon, když podepsal dodatek smlouvy, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice. Takový ručitelský závazek mělo napřed schválit krajské zastupitelstvo. A to se nestalo. Rath se podle Bendla dopustil dopustil trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

"Za to, co udělal pan Rath, už bylo hodně starostů i odsouzeno," řekl Petr Bendl.

Bendl prý má věnovat pozornost svým malérům

David Rath jakákoliv obvinění odmítá a Bendla označil za psychopata. Hejtman považuje trestní oznámení občanských demokratů za "čistě politické plácnutí do vody". O přidělení peněz podle něj zastupitelstvo rozhodlo loni v dubnu. "Na základě usnesení tohoto zastupitelstva v říjnu začalo výběrové řízení," dodal Rath. V tendru podle něj zvítězila firma s nejnižší nabídkou, která byla 387 milionů korun, což je méně, než se původně předpokládalo.

Smlouva s firmou je podle Ratha koncipována tak, že kraj začne nový pavilon splácet postupně po dokončení stavby. Pro kraj jsou podle něj splátky výhodnější než zaplacení celé stavby naráz. "Je zvláštní, že Petr Bendl nevěnoval stejnou pozornost veřejné zakázce na projekt dostavby této nemocnice, který vznikal za jeho vedení, za který nemocnice zbytečně utratila 40 milionů Kč," doplnil hejtman.

Stavební firma bez dělníků a telefonu

Na podezřelé okolnosti zakázky upozornily HN minulý týden. Středočeský kraj uzavřel smlouvu na stavební práce se společností Neocity Ron, která ani ve skutečnosti není stavební firmou. Kypersko-izraelská společnost vyhrála soutěž i přesto, že v Česku nemá sídlo s telefonem ani dělníky. A na práce si tak bude podle všeho muset najmout jinou firmu či firmy. Rath v tom nevidí problém. Kraj podle něj nic neriskuje. Pavilon totiž začne splácet až v okamžiku, kdy bude dostavěn.

Rathovi se na dotazy HN ohledně zakázky původně nechtělo odpovídat. Kraj navíc úzkostlivě tajil podmínky výběrového řízení. Tvrdí jen, že rozhodujícím kritériem pro výběr společnosti Neocity Ron byla nejnižší cena.

Původně se dokonce vedení kraje snažilo vzbudit dojem, že celou zakázku měl na starosti ředitel mladoboleslavské nemocnice, jenže podle zjištění HN musel hejtman David Rath o tendru vědět. Pod smlouvou se společností Neocity Ron je podepsaný. To se potvrdilo i v úterý, kdy ODS kontrakt zveřejnila.

"David Rath musel vědět, že smlouva existuje, a ne dělat před médii němého Bobše," dodal Bendl.

Související