Menšinoví akcionáři Sazky, kteří ovládají 33 procent akcií firmy, se dnes mimo jiné shodli, že současná situace v Sazce vyžaduje vstup strategického investora. Zároveň ale požadují, aby jejich akciové podíly v Sazce byly alespoň částečně zachovány a finanční situace Sazky byla dlouhodobě udržitelná. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval první místostarosta Sokola Oldřich Lomecký. Akcionáři se dnes dohodli na společném postupu.

Předseda ČSTV Pavel Kořan dnes řekl, že nadále preferuje zachování stávající akcionářské struktury. Stanovisko byl měl podle něj přijmout výkonný výbor ČSTV, který bude 28. února posuzovat předložené nabídky, tedy Penty a E-Investu, KKCG Karla Komárka a nabídku podnikatele Radovana Vítka. "Přítomni budou členové voleného výkonného výboru ČSTV. Konečné řešení by měla přijmout až valná hromada ČSTV plánovaná na 16. dubna," řekl Kořán České televizi.

Sazka je od 17. ledna na návrh podnikatele Radovana Vítka v insolvenčním řízení. V současnosti mají akcionáři firmy k dispozici tři různé nabídky na uspokojení věřitelů a odvrácení insolvence. První soudní jednání v insolvenčním řízení se má uskutečnit v polovině dubna.

Nezávislé a transparentní vyhodnocení nabídek

Menšinoví akcionáři se dále shodli, že osloví potenciální investory, aby jim prezentovali detailní nabídku, kterou budou předkládat ČSTV. Zároveň vyžadují nezávislé a transparentní vyhodnocení nabídek na vstup strategického partnera. Dále také odmítají, aby představenstvo Sazky přijalo jakékoliv rozhodnutí, které by do budoucna zavazovalo jednotlivé akcionáře k ručení svým majetkem nebo akciemi.

Nabídka společnosti Penta a E-Investu, kterou upřednostňuje ČSTV, přitom s takovým postupem počítá. Penta s E-Investem již dříve uzavřely se Sazkou smlouvu o strategickém partnerství. Tehdy uvedly, že poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Podle posledních informací by měl do Sazky vstoupit nový investor Gladiolus, za kterým stojí investiční skupina Penta s E-Invest ovládaným Martinem Ulčákem, úpisem až 54 procent akcií v hodnotě 1,68 miliardy korun. Akcionáři by měli dát akcie do zástavy.

Minoritní akcionáři naopak již dříve uvedli, že preferují nabídku skupiny KKCG Karla Komárka, která obsahuje navýšení základního kapitálu o 2,8 miliardy korun. Za to požaduje 67 procent akcií Sazky. Třetí nabídku předložil největší věřitel a majitel části dluhopisů Sazky Radovan Vítek, který chce dát za 100 procent akcií firmy miliardu korun.

"Samotní členové ČSTV netvoří jednolitě ČSTV a chceme tak dát najevo jednotnou vůli. Rozhodně to není snaha jít proti ČSTV, které je tvořeno více sportovními svazy," uvedl Lomecký. Zdeněk Ertl ze Sdružení sportovních svazů uvedl, že menšinoví akcionáři chtějí, aby byli bráni ve srovnání s ČSTV se stejnou vahou.

Městský soud v Praze uložil předběžnému insolvenčnímu správci loterijní společnosti Sazka Josefu Cupkovi, aby do 15. března soud informoval, jak Sazka nakládala s majetkem od zahájení insolvenčního řízení. Výzva soudu byla dnes zveřejněna v insolvenčním rejstříku.

Minoritními akcionáři Sazky jsou s 13,5 procenta Česká obec sokolská, přes 5,5 procenta má Česká asociace Sport pro všechny a čtyři procenta Autoklub ČR. Dalšími akcionáři jsou Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta), Český olympijský výbor (2,00 procenta), Český střelecký svaz (1,44 procenta), Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR (1,02 procenta) a sdružení Orel (0,88 procenta). Majoritním vlastníkem Sazky je ČSTV s 68 procenty.