Maloobchodní tržby v očních optikách v Česku loni stouply o pět až sedm procent, čeští optici jsou z nejhorších dopadů hospodářské krize venku. Při zahájení 17. ročníku mezinárodního veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie v Brně Opta to sdělil viceprezident Společenstva českých optiků a optometristů (SČOO) Ivan Vymyslický. Zatím jde o odhady, přesná čísla SČOO zatím nemá. Mírný nárůst tržeb se očekává i letos. Za brýle a kontaktní čočky každoročně lidé utratí kolem čtyř miliard korun.
"Tržby v roce 2010 v porovnání s rokem 2009 mírně rostly. V Česku jsou ovšem velké regionální rozdíly. Zatímco oblast středních Čech, jižních Čech nebo jižní Moravy hlásila relativně stabilní tržby, severní Čechy nebo severní Morava procházela turbulencemi," uvedl Vymyslický.
Podle něj se situace na trhu s optikou zlepšila oproti roku 2009, kdy tržby očních optiků klesly meziročně o 15 až 20 procent. "Chybějící ztráty jsme ještě nenahradili, situace se ale stabilizuje," dodal Vymyslický. Podle něj lze očekávat, že tržby za rok 2011 stoupnou o dvě až tři procenta.
V České republice působí více než 1200 očních optik, a jejich poměr k počtu obyvatel je tak přibližně stejný jako v Německu či v Rakousku, koupěschopnost zákazníků je ale podle odborníků výrazně nižší. V roce 2000 bylo v přitom v Česku kolem 800 očních optik. SČOO sdružuje kolem 460 optiků v zemi.
Na třídenní veletrh, který se koná na brněnském výstavišti, letos navštívilo přijelo kolem 150 vystavovatelů z 18 zemí, což je méně než loni. Na předešlém ročník se prezentovalo kolem 200 firem.
Hlavním tématem akce, která končí v neděli, je prezentace a diskuse nad optickými pomůckami pro děti a mladé lidi. Veletrh také představuje nové trendy v brýlových obroučkách, kde se prosazují větší tvary a masivnější vzhled obrub odkazující na módu šedesátých a sedmdesátých let.

Související