Čtyřiašedesátiletý psychoterapeut Andrew Urbiš dnes ukončil padesátidenní experimentální pobyt ve tmě. Extrémně dlouhý čas trávil v uzavřeném malém domku v prostorách Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Poté, co opustil malou místnost, prohlásil, že se cítí mladší o deset let. Tvrdí, že pobyt ve tmě mu zdravotně velmi prospěl. Chce o něm napsat knihu.

"Je mi naprosto skvěle, jsem ve velice dobré fyzické i psychické kondici, zhubl jsem osm kilo. Narostla mi svalová hmota, ale je to dáno tím, že jsem hodně cvičil. Vyřešil jsem si některé zdravotní problémy, například mě přestala pálit žáha," uvedl po experimentu Urbiš.

Téměř dva měsíce pobýval v malé místnosti, kde měl pouze postel, křeslo, stůl se židlí, posilovací stroj, toaletu a sprchu. "Myslím, že terapie tmou je jedna z nejlepších regeneračních metod pro přetížené lidi v tomto šíleném informačním světě," konstatoval psychoterapeut. Delší dobu pouze ve tmě trávil už počtvrté, nyní šlo o nejdelší pokus.

Denní posilování a speciální strava

Skoro dva měsíce strávil ve tměPři pobytu měl speciální stravu připravenou ve spolupráci s výzkumným ústavem výživy. "Denně jsem dostával pevnou stravu, dostával jsem deset deka speciálních bílkovin a k tomu zeleninu. Dále rýži a kroupy, ovoce, chleba s máslem a müsli tyčinky," popsal.

Ke konci pobytu mu údajně přestávalo být jedno, jak dlouhou dobu ještě ve tmě stráví. "Říkal jsem řediteli centra, že tři až čtyři týdny bych tam ještě klidně zůstal. Posledních pět dnů jsem ale prakticky nespal, to mi jenom běžely myšlenky." Delší dobu než 40 dnů ve tmě by však nikomu nedoporučoval.

Při pobytu ve tmě se mu údajně vybavila spousta věcí, které v minulosti neudělal. "Připomnělo mi to mé dluhy ze života, které hned po skončení tiskové konference pojedu vyřešit," dodal.

Denně si zpestřoval pobyt v malé místnosti cvičením. "Ráno jsem cvičil s pružinami, měl jsem i dvacetikilové činky. Poté jsem si dal snídani, dopoledne jsem opět cvičil, pak jsem si dal něco malého k obědu," popsal zhruba svůj denní režim.

Psycholog se už koncem roku 2006 nechal zavřít do polária, kde při teplotě od minus 123 do minus 129 stupňů Celsia vydržel osm minut a deset sekund.

Související