Prezident Václav Klaus označil kauzu zaměstnání Ladislava Bátory na ministerstvu školství za "diktaturu politické korektnosti". Bátora měl být podle dřívějších informací tisku jmenován prvním náměstkem ministra Josefa Dobeše (VV). Poté, co se v médiích objevily informace, že v minulosti kandidoval za nacionalistickou Národní stranu, o jeho angažmá jednal Dobeš s premiérem Petrem Nečasem (ODS), který tuto možnost odmítl. Bátora, kritik Evropské unie či multikulturalismu, je blízký lidem, kteří prezidenta obklopují, a sám Klause označuje za nedostižný vzor.

Klaus uvedl, že kauzu Bátora odstartovali novináři a část politiků. Podle něj ji vyvolal fenomén takzvané politicky korektní společnosti. "Je to fenomén celosvětový, evropský i český. Kdo se mu odvažuje vzdorovat, stihne ho lavina ataků, které vedou k jeho společenskému znemožnění, často i ztrátě zaměstnání, i k osobní ostrakizaci. Přesně to se u nás dnes děje s Ladislavem Bátorou," napsal prezident.

V článku dále uvedl, že Bátoru osobně nezná, nikdy s ním přímo nemluvil, a dokonce ani nikdy nečetl žádný jeho text, ví však, že je to "hluboce konzervativní, autenticky pravicový" člověk, který se zúčastňuje různých veřejných akcí proti věcem, se kterými nesouhlasí, například proti Evropské unii.

Právě to je však podle Klause v naprostém protikladu k názorům "stratégů politické korektnosti a těch, kteří chtějí být - za jakoukoli cenu - s Bruselem zadobře".

Prezident uvedl, že na internetu našel Bátorovu autobiografii, v níž se autor ostře vymezuje kromě jiného proti evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu, a s řadou jeho názorů se ztotožnil.

"Trvám na tom, že je legitimní názory tohoto typu mít a že by bylo fér o nich vést seriózní dialog a nikoli provádět apriorní odsudek. Za sebe říkám, že jsou mi názory pana Bátory v mnohém blízké," sdělil Právu Klaus.

Nečas s Klausem nesouhlasí

Svým angažováním v kauze Bátory šel Klaus přímo proti stanovisku premiéra Petra Nečase. "Pokud se někdo politicky angažoval s Národní stranou, jen těžko si dovedu představit, že by zastával tak vysoký post, jako je náměstek ministra. Zvláště v resortu školství a mládeže," řekl k úvahám o Bátorově angažmá na MŠMT předseda vlády.

K dnešní Klausově apologii Bátory se Nečas vyjádřit nechtěl. "Jde o osobní názor pana prezidenta Klause, na který má právo, a předseda vlády ho nebude nijak komentovat," řekl premiérův mluvčí Jan Osúch.

Za vzor má Jörga Haidera nebo Jeana-Marie Le Pena

Osmapadesátiletý právník Ladislav Bátora zastává výrazně konzervativní názory, protestoval například proti sexuální výchově na školách nebo proti "homosexualismu".
 
"V posledních letech se stále častěji setkáváme s tím, že různé skupiny i jednotlivci zneužívají reálné problémy příslušníků tzv. sexuálních menšin, zejména homosexuálů, k vlastnímu zviditelňování a budování osobní kariéry či politické moci. Z homosexuálních občanů se snaží formovat „angažovanou komunitu“, povzbuzují je k extrémně laděnému politickému aktivismu a prohlašují se za jejich mluvčí. Vytvářejí tak nebezpečnou propagandu „homosexualismu“, zpochybňující základní občanská práva a svobody a požadující tuhou ideologickou kontrolu společnosti," napsal Bátora například loni v červnu.
 
S Václavem Klausem ho pojí například postoj ke Kaplického návrhu Národní knihovny nebo také k chartistům. "Ihned po promoci - v červnu 1983 - jsem vstoupil do Československé strany socialistické. (...) Považoval jsem to tehdy a dodnes považuji za autonomnější protest než podpisem elitářské Charty 77 exkulpovat údajně polepšené někdejší komunistické škrtiče naší svobody a samostatnosti,“ napsal Bátora do svého životopisu, když kandidoval za Svobodné do europarlamentu.
 
"Pokud bych se měl s někým ztotožnit, byl by to určitě Jörg Haider nebo Jean-Marie Le Pen," prohlásil před časem Ladislav Bátora.

Bátora v minulosti kandidoval za nacionalistickou Národní stranu. Strana dlouhodobě vystupovala proti EU, přistěhovalcům a Romům. Jeden z jejích členů byl také loni odsouzen kvůli publikaci Konečné řešení otázky cikánské, která mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie.

Bátora se zároveň angažuje v konzervativní iniciativě D.O.S.T., která se například postavila proti výuce sexuální výchovy na školách.

O případném zaměstnání Bátory na ministerstvu školství minulý týden informovala média, ministr Dobeš o tom pak hovořil s premiérem Nečasem. "Nedovedu si představit, že by člověk s minulostí pana Ladislava Bátory se stal náměstkem na ministerstvu školství," prohlásil Nečas. "Takovou věc jako předseda vlády odmítám."