Fotbalisté Sparty dokázali v úvodním jarním kole odpovědět na sobotní výhru Plzně a po vítězství 2:0 v Ostravě dál ztrácejí na vedoucí Viktorii čtyři body. Osmou výhru venku za sebou dnes zařídil obhájcům titulu dvěma trefami útočník Leonard Kweuke. Pražané si tři body z Bazalů odvážejí po pěti letech.

Kouč Jozef Chovanec, který kvůli trestu sledoval zápas z tribuny, mohl mít z nástupu svých svěřenců radost. Sparta začala hodně aktivně a už ve čtvrté minutě se po přistrčení Keriče ocitl ve vyložené šanci Kweuke, ale gólmana Daňka neprostřelil.

Fanoušci na Bazalech na protest proti postupu radnice v otázce nového stadionu byli pět minut úplně zticha a jako by komorní atmosféra dolehla i na Baník, který byl v úvodní čtvrthodině v útlumu. Přesto měla sparťanská branka namále: po trestném kopu Lukeše Podaný hlavou protáhl míč za sebe a ten jen těsně minul pravou tyč.

Pražané jinak působili fotbalovějším a sehranějším dojmem. K vedení jim však pomohl domácí Lukeš, po jehož nepodařeném centru vyrazila Sparta ve 21. minutě do přečíslení, Matějovský s Keričem vyšachovali jediného ostravského beka a Kweuke snadno posunul míč do prázdné branky.

Domácí byli v ofenzivě dost bezzubí. Ze hry si vypracovali jedinou zajímavou situaci, ale Zeherovu hlavičku lapil v 37. minutě Blažek.

Kweuke pak zahodil několik velkých šancí, třeba tu, kdy elegantně obešel stopera Bolfa, ale mířil zcela vedle branky. Teprve třetí samostatný nájezd na Daňka, byť zaváněl ofsajdem, už Kweuke technickou střelou proměnil v sedmý ligový gól v sezoně a zpečetil výhru hostů. Ostrava tak doma prohrála potřetí v řadě.

"Spoléhali jsme na to, že už za sebou máme dva zápasy proti Liverpoolu, že budeme mít lepší pohyb a budeme rozehranější. To se potvrdilo a z převahy jsme vstřelili gól. Soupeř ale pak ještě hrozil a my navíc neproměnili šance, takže nás definitivně uklidnil až druhý gól," prohlásil sparťanský asistent Martin Hašek, který zápas odkoučoval místo Chovance.

Andrej Kerič popsal pravidla úspěšné spolupráce s Kweukem. "On má sklepávat dlouhé míče a já si za něj pro ně nabíhat. Fungovalo to výborně, zaslouženě jsme vyhráli," uvedl Kerič.

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 21. a 89. Kweuke. Rozhodčí: Drábek – Kordula, Jiřík. ŽK: Šenkeřík, Šmejkal (oba Ostrava). Diváci: 8133.

Ostrava: Daněk – Řezník (35. Frejlach), Bolf, Neves, Šmejkal (88. Kraut) – Marek, Hušbauer – Varadi, Lukeš, Fantiš – Zeher (56. Šenkeřík). Trenér: Marko.

Sparta: Blažek – Kušnír (53. Zápotočný), Brabec, Řepka, Pamič – Abena – Kerič (90. Lačný), Kladrubský (78. Sionko), Matějovský, Podaný – Kweuke. Trenér: Hašek.

1. Plzeň 18 14 2 2 45:17 44

2. Sparta 18 13 1 4 31:11 40

3. Olomouc 18 10 4 4 37:14 34

4. Jablonec 18 10 3 5 34:19 33

5. Mladá Boleslav 18 8 7 3 31:21 31

6. Teplice 18 7 5 6 24:25 26