Byly to zhruba tři týdny, na které poslanec a exprimátor Pavel Bém (ODS) zmizel v zahraničí. Podle informací HN zlézal hory Ohňové země. Teď už je zpátky v Česku a účastní se středečního zasedání sněmovního rozpočtového výboru.

Bémova absence nikomu nevadila, třebaže má česká politická scéna za sebou perný měsíc. "Nesleduji, kam jezdí nebo nejezdí Pavel Bém," reagoval v úterý šéf klubu ODS Petr Tluchoř na otázku HN, zda mu nevadí, že jeden z jeho poslanců dlouho chyběl. "Obecná pravidla jsou samozřejmě taková, že je povinností poslanců podílet se na práci ve sněmovně. Zatím jsem si v tomto směru nevšiml žádného problému, který by bylo třeba řešit."

Poprvé Béma omluvila místopředsedkyně sněmovny čtvrtého února, a to "z osobních důvodů".

Ostatně, ani dlouhodobé statistiky Bémovi nepřejí. Omluven byl 145krát (tedy v 16 procentech sněmovních hlasování), nepřihlášen byl 413krát, což je pětačtyřicet procent všech hlasování od začátku mandátu. Ale především: Bémova cesta přišla v době, kdy se zjistilo, že tunel Blanka - exprimátorovo dědictví - bude oproti plánu dražší o deset miliard korun.

O poslanecký plat a náhrady se však Bém bát nemusí. Podle zákona má na ně nárok bez ohledu na to, jak pilně "plní povinnosti poslance."

Související