Nejhorší situace panuje na přechodu do Tuniska, kudy každou hodinu zemi opouštějí asi 2000 lidí, většinou Egypťanů, Číňanů a dalších, kteří se do Libye vydali za prací.

"Část Tunisanů má obavu, kolik lidí přijde, pokud se hranice s Libyí otevře úplně," říká Simona Tošovská, Češka pracující dva roky v Tunisku, v rozhovoru s HN. V uplynulých dnech libyjskou západní hranici navštívila a jak tvrdí, přejde každý, ale musí pak zůstat v táborech.

HN: Jakým způsobem se lidé z Libye na hranici dostávají? Brání jim Tunisané přejít hranici?

Ne, přejít hranici umožňují každému, pak ale lidé musejí zůstat v táborech. V jednom z těchto sběrných táborů, pět kilometrů od přechodu Ben Gardan, jsme mluvili s mladým Egypťanem, který nám vyprávěl o svém osudu. Říkal, že byl zaměstnán někde v blízkosti Tripolisu a firma, pro niž pracovali, je odvezla autobusy k hranici, tam si vzali věci a dál šli pěšky.

Tak je to i s ostatními uprchlíky. Nesou si jen deky a oblečení. Na tuniské straně je nakládají auta, která je vezou dál do sběrných táborů, kde čekají, než pro ně Egypt pošle letadla nebo lodě.

HN: Kdo vlastně nyní z Libye vlastně prchá?

Je to příliv především pracovníků z Egypta, jsou to spíše mladí lidé. Samotných Libyjců jde přes hranici minimum. Moje spekulace je, že na druhé straně, to znamená v Libyi, v tuto chvíli nepouštějí své občany do ciziny a nechávají projít jen občany jiných zemí.

Jsou tam také desítky zahraničních novinářských štábů, čekajících na vstup do Libye.

HN: Vzniká na hranici chaos?

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se