Špičky vládní koalice z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných sdružené v takzvané koaliční devítce (K9) ve středu potvrdily reformu penzí tak, jak ji naplánovali ekonomičtí ministři předminulý týden. Zároveň se shodly na plánu zvýšení DPH, která má podle vlády s důchodovou reformou souviset a částečně nahradit ve státním rozpočtu výpadek příjmů.

"K9 potvrdila dohodu vlády na reformě penzí," sdělily pro iHNed.cz dva zdroje blízké jednání koaličních lídrů. Později to potvrdil i premiér Petr Nečas (ODS).

Podle K9 se snížená sazba daně z přidané hodnoty u většiny položek zvýší z deseti procent na dvacet už letos na podzim. Na dalším zasedání K9 se bude podle Nečase jednat o harmonogramu reformy zdravotnictví.

Jedním z hlavních rysů důchodové reformy, kterou představili ekonomičtí ministři, je možnost soukromého spoření na penzi pro lidi mladší 35 let. Ti si od roku 2013 dobrovolně mohou převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností. Ale jen pokud přidají i dvě procenta ze svého.

Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH. Ta by se měla sjednotit na 20 procentech.

Výjimkou jsou vyjmenované základní potraviny, kam patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH bylo na deseti procentech.

Kolem těchto vybraných komodit však v posledních dnech vznikly v rámci koalice třenice. Diskutovalo se hlavně o tom, zda se ve snížené sazbě DPH objeví vybrané druhy potravin, nebo třeba teplo či knihy. Středeční dohoda K9 by měla tyto spory definitivně ukončit.

Související