Firmy budou zřejmě od roku 2013 platit vyšší daň z příjmu, místo 19 % rovných 20 %, tedy na úroveň z roku 2009. A všem se pravděpodobně až několikanásobně zvedne daň z nemovitosti. Na tomto plánu se shodují koaliční vyjednavači, kteří vytvářejí parametry reformy daní. "Ještě nejsme úplně přesně dohodnuti, ale zvýšení daní pro právnické osoby na 20 % máme v programu a prosazujeme to od začátku," sdělil HN ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák. Navýšení podle něho pomůže i přehlednosti - na 20 % se má zvednout i DPH a daň z příjmu fyzických osob.

Zvýšit se má od roku 2013 i daň z nemovitosti, a to výrazně. "Určitě několikanásobně. V průměru máme tuto daň čtyřikrát nižší než ostatní země," řekl HN Babák. Výše daně z bytů nebo domů má být nově navázána na tržní hodnotu nemovitosti. Babák je zatím jediný, kdo o záměrech koalice otevřeně mluví. Tým Petra Nečase se tváří, že daňová reforma neexistuje. "Nic o ní nevím," tvrdil šéf premiérových poradců Martin Říman.

Parametry reformy daní prý nezná ani ministerstvo, kde reforma vzniká. "Nemám o ní žádné informace," řekl mluvčí resortu financí Ondřej Jakob, jenž zároveň přiznává, že během týdne či dvou bude ministerstvo reformu představovat. Kalousek na dotazy HN odmítl odpovědět.

Více čtěte v pátečním vydání Hospodářských novin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru