Sjednocení DPH na dvaceti procentech jako součást důchodové reformy a následné zdražení by vláda mohla důchodcům a příjemcům sociálních dávek kompenzovat mimořádnou valorizací už v říjnu tohoto roku. Právě od prvního října by mohla jednotná dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty začít platit.

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to připustil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Není žádný problém udělat mimořádnou valorizaci. Propočítáváme jednotlivé scénáře, mimořádnou valorizaci k 1. říjnu nebo řádnou valorizaci k 1. lednu," řekl.

Výši valorizace důchodů podle Drábka ministerstvo počítá. Kdyby se zvýšení DPH promítlo do inflace stoprocentně, podle ministra by inflace vzrostla o 5,6 procentního bodu.


Nemáme analýzy dokončené
 
"Já se kloním k tomu, aby všechny ty kroky byly spojeny k prvnímu říjnu: na jedné straně DPH, na druhé straně snížení nákladů práce a také všechny příslušné kompenzace," uvedl Drábek.
 
Kompenzace se podle ministra práce mají týkat jak důchodců, tak lidí v hmotné nouzi a těch, kterých se týká životní minimum. Zvýšeny by měly být i daňové odpočty na děti.

Janota: Výjimky z jednotné DPH zkomplikují a sníží výběr daní

Výjimky z jednotné dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, na kterých se dohodly strany vládní koalice, vytvoří značný prostor pro spekulace a zkomplikují výběr daní. Výnos ze sjednocené DPH kvůli tomu může být nižší, než vláda nyní počítá. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes řekl bývalý ministr financí Eduard Janota, podle kterého by proto byla výhodnější varianta nižší jednotné sazby DPH, avšak bez výjimek.

Ve snížené sazbě mají zůstat pouze některé potraviny, což prosadily Věci veřejné.

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel prohlásil, že vláda by před změnami DPH měla řádně uvážit rizika současné hospodářské a případně i ropné krize. Hospodářská komora doporučuje sjednotit DPH nikoli na 20, ale 17 procentech.