Věci veřejné nepodpoří podle poslance a rozpočtového experta strany Michala Babáka (VV) důchodovou reformu, jestliže koaliční partneři veřejnosti dostatečně nevysvětlí, proč je kvůli ní nutné zvyšovat daň z přidané hodnoty. Poslanec to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí Babákovo vyjádření v televizi neviděla, ČTK ale řekla, že věc takhle určitě nestojí a dojednaná dohoda samozřejmě platí.

"Určitě to není vyjádření poslaneckého klubu," zdůraznila Kočí. Stejně jako Babák je přesvědčena o tom, že koalice reformu penzí veřejnosti dostatečně nevysvětlila a vše se omezilo jen na zvýšení DPH, což je podle Kočí chyba. Jde jen o financování reformy, dodala. Také ministr dopravy Vít Bárta (VV) ČTK sdělil, že záměry koaličních partnerů nejsou dobře obhajovány a je třeba to napravit.

Babák uvedl, že pokud koaliční partneři, tedy TOP 09 a ODS, veřejnosti nevysvětlí zvyšování DPH, "pak je důchodová reforma mrtvá". Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) na to reagoval slovy, že dokud se koaliční strany nedomluví jinak, tak pro něj dohoda platí.

Ekonomický expert ODS a ministr průmyslu Martin Kocourek poukázal na to, že koalice dosáhla politické dohody teprve před několika dny. "Teď bude na všech členech koalice, kteří ji uzavřeli, aby společně naši dohodu vysvětlovali. Není možné, aby jeden z partnerů žádal od těch druhých, aby objasňoval reformu za něj. Je to naše společná práce," řekl ČTK Kocourek.

ODS by měla podle Babáka ústy premiéra Petra Nečase vysvětlit, proč se snižuje cena práce na úkor důchodové reformy. "TOP 09 musí vysvětlit, proč dáváme komerční pilíř do důchodové reformy, a tím zvyšujeme DPH," podotkl. Podobně hovořila i Kočí a poukázala na to, že VV vysvětlují ponechání některých potravin ve snížené sazbě, což v koalici prosadily.

Souhlasí s prezidentem

Změnu postoje Babák vysvětlil událostmi posledních dnů. Expert Věcí veřejných souhlasí zejména s prezidentem Václavem Klausem, podle kterého penzijní reforma nebyla dostatečně diskutována a vysvětlena. Bárta se dokonce obává, že Klaus by nemusel reformu podepsat.

Podle Babáka je potřeba veřejnosti vysvětlit zejména to, proč je nutné zvyšovat dolní sazbu DPH kvůli zřizování komerčního pilíře penzijního systému.

V desetiprocentní sazbě by měly zůstat vybrané potraviny, na vše ostatní by platila základní sazba 20 procent. Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík v Partii televize Prima označil seznam potravin ponechaných ve snížené sazbě za mimořádně nesmyslný. Osobně stále prosazuje, aby v nižší sazbě zůstaly knihy. Podle Kočí ale seznam potravin není absurdní. "Důchodce spíš ocení levnější chléb než knihu," zdůraznila na Primě, kde zvýšení DPH už od října vysvětlovala tím, že už nyní chybí na důchodovém účtu 30 miliard korun.

Výjimek může být víc

Později Kočí řekla, že daň z přidané hodnoty je třeba znovu přepočítat. Pokud by mohly zůstat ve snížené sazbě další položky, VV by byly pro. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zdůraznil, že sociální demokraté budou ve sněmovně prosazovat ponechání co nejvyššího počtu položek ve snížené sazbě a všechny takové návrhy podpoří. Pokud ale nakonec vyhodnotí dopady daňových změn na obyvatele jako příliš vysoké, předlohu jako celek nepodpoří.

Naopak bývalý ministr financí Eduard Janota si myslí, že výjimky z jednotné sazby DPH vytvoří značný prostor pro spekulace a zkomplikují výběr daní. Výnos ze sjednocené DPH kvůli tomu může být nižší, než vláda nyní počítá.

Drábek uvedl, že v říjnu by se vedle změn v DPH mělo vzrůst životní minimum, měly by se mimořádně valorizovat důchody a zvýšit daňové odpočty na děti. Současně by se rovněž měly snížit vedlejší náklady práce. Odpočet na dítě by měl vzrůst o 250 korun měsíčně, firmám by se měly snížit odvody na sociálním pojištění o 1,8 procentního bodu.

Výši valorizace důchodů podle Drábka ministerstvo počítá a zahrne i další pohyb cen, nejen kvůli DPH. Kdyby se zvýšení DPH promítlo do inflace stoprocentně, podle ministra by vzrostla o 5,6 procentního bodu.