Boj za rovnoprávnost končí. Rusky už tuto bitvu vyhrály, a tak je zase hlavní sehnat manžela, jehož příjem by ženě umožnil zůstat v domácnosti. Tvrdí to alespoň populární ruský list Komsomolskaja pravda s odvoláním na průzkumy, které v předvečer Mezinárodního dne žen uspořádal v ruských velkoměstech.

Skoro tři pětiny dotázaných za svůj cíl označily provdat se a stát se dobrými matkami, až poté následovala tužba po úspěšné kariéře. Rodinu plných 94 procent účastnic považuje za nejvyšší hodnotu, čtyři pětiny by prý dokázaly muži odpustit i nevěru.

Svatební boom

"Moderní ženy se podobají svým prababičkám. Za hlavní považují najít si dobrého manžela," míní socioložka Jekatěrina Chakimová.

Sám deník je k výsledkům skeptičtější. "Ženy mají sklon přehánět, zvlášť když jde o teorie," podotýká s tím, že 89 procent dotázaných bylo zaměstnáno a skoro tři čtvrtiny z nich už někdy vydělávaly více než jejich protějšek. Práci by sice raději vnímaly jako nástroj seberealizace než obživy, ale nezadaných fotbalistů a hokejistů - novodobých pohádkových princů, splňujících ženský sen - se na všechny zjevně nedostává.

Laťka však ve skutečném životě není nastavena až tak vysoko. Rusko prý letos čeká "svatební boom" - salónky ve většině moskevských restaurací jsou už zarezervovány až do léta, jakkoli lidová moudrost radí neuzavírat sňatky až do dubnového konce půstu, ani během následujícího měsíce května.

"Za deset let praxe jsem narazila jen na dvě ženy, které hledaly muže jen kvůli sexu. Všechny ostatní se chtěly provdat," uvedla psycholožka Alisa Metelinová v listu Novyje izvestija.

Podivná sovětská rovnoprávnost

Od propuknutí krize se do módy podle průzkumů vracejí zase tradiční hodnoty patriarchální společnosti. I muži si prý na ženách více cení dovedností hospodyněk než intelektuálních schopností. Podle sociologa Anatolije Antonova společnosti jen prospěje, pokud si více žen bude moci dopřát luxus zůstat doma. "V USA je polovina žen v domácnosti a žije docela aktivním společenským životem, zatímco muž vydělává. U nás ženy musejí pracovat, aby nezemřely hlady," tvrdí o důsledcích "podivné sovětské rovnoprávnosti", která muže i ženy nutila "dřít jako koně".

Ale s plody emancipace to není až tak horké. Ministryně sociálního rozvoje Taťjana Golikovová sice nedávno komisaři OSN pro lidská práva přislíbila zákon o státních zárukách pro rovnoprávnost mužů a žen, ale dosud je prý ve hvězdách, kdy uzří světlo světa. Zatím Rusky představují jen osm až patnáct procent mocenských a podnikatelských elit. Podle statistik činí průměrný plat žen jen 15 600 rublů, mužů 23 900 (asi 9 600 versus 14 700 korun).

Den žen se však v Rusku stále slaví s rozmachem. Zůstává státním svátkem a letos se volno prodloužilo dokonce na tři dny - začalo už po pracovní sobotě a potrvá až do středy.