Podobná věta v českých politických kruzích veřejně v posledních desetiletích nezazněla. Sociálnědemokratický poslanec a středočeský hejtman David Rath v úterním pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu řekl, že pokud se ČSSD dostane k moci, znárodnila by úspory v soukromých penzijních fondech. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ale považuje podobné úvahy za předčasné. Vznik soukromých fondů předpokládá koaliční návrh reformy důchodového systému.

"Pokud by vláda silou prosadila povinné vyvádění peněz do soukromých fondů, nebránil bych se inspiraci třeba v orbánovském Maďarsku. Hrozilo zhroucení financí a sáhl k tomu, že soukromé fondy převedl pod stát. Nic jiného takovému státu do budoucna nezbude,to je evidentní," uvedl Rath.

Viktor Orbán je maďarský premiér. Změna důchodového systému, kterou koncem loňského roku schválil maďarský parlament, výrazně oklešťuje možnosti investic do soukromých penzijních fondů. Nová opatření mají přinutit tři miliony klientů, jimž sem chodí povinné odvody z mezd, vrátit se do státního systému. Vláda chce pomocí příspěvků zákazníků soukromých fondů zabezpečit budoucnost státního fondu a pokrýt jeho prohlubující se deficit.

Reformu penzí kritizuje i Klaus

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v reakci na Rathovo vyjádření prohlásil, že považuje za předčasné hovořit o zrušení něčeho, co ještě nebylo zavedeno. I on ale zdůraznil, že sociální demokracie je zásadně proti vyvádění peněz ze současného průběžného důchodového systému. Nemyslí si však, že vládní koalice bude chtít prosadit těsnou většinou něco, co by mohlo být po příštích volbách zpochybněno.

Návrh důchodové reformy připravuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Podle koaliční shody budou moci lidé mladší 35 let od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého. Jeden procentní bod budou moci poslat na důchod svým rodičům. Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH, které dosáhnou 58 miliard korun.


Vládní představy kritizuje kromě levicové opozice i prezident Václav Klaus. Vláda podle něj připravila reformu penzí příliš rychle a bez seriozní debaty a zatím prý ani nevysvětlila, co skutečná reforma penzí vyžaduje. Sjednocení sazeb DPH, které navrhuje vláda, je pak podle Klause sdělením, že stát nehodlá reformovat to hlavní, míru své účasti v důchodovém systému.