Projekt Sčítání lidu, domů a bytů 2011 zaznamenal problémy. Do některých domácností nedorazili na ohlášenou návštěvu sčítací komisaři. V některých oblastech pak nedodali do poštovních schránek správně vyplněné letáky s informací o své návštěvě. Přetížena je také telefonní informační linka projektu. Například v úterý na ní bylo zaznamenáno 60 000 hovorů, operátoři jich však stačili vyřídit pouze 6500. Oznámil to ve středu místopředseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Stanislav Drápal.

"Nebyli jsme spokojeni s tím, že někteří lidé nedostali ve stanoveném termínu v některých obvodech vizitky sčítacích komisařů a nebyly stanoveny správně termíny návštěv, to znamená v rozsahu dvou až tří hodin," řekl Drápal.

Letáky s informacemi o návštěvě komisaře měly přitom být rozneseny do 6. března. Problémy s nesprávně vyplněnými letáky se vyskytly na Mělnicku, Břeclavsku a na některých místech Prahy. Lidé by měli do schránky dostat nové, plně vyplněné letáky.

Podle některých ohlasů se mohly vyskytnout i situace, že některé domácnosti nedostaly informační leták s ohlášenou návštěvou komisaře vůbec. "To jsou jednotlivci, nejsou to žádné ulice, žádné celkové domy," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Pokud o tom lidé budou poštu informovat, donese jim prý nový letáček.

Někteří komisaři onemocněli

Problémy s tím, že nepřišli sčítací komisaři, i když byli ohlášeni, mohlo podle projektové manažerky České pošty Ivany Rybákové způsobit například to, že komisaři na poslední chvíli onemocněli. "Z důvodů vysoké bezpečnosti nemůžeme vyslat náhradního komisaře hned ten samý den," řekla Rybáková. Pokud podle ní nepřišel sčítací komisař v ohlášeném termínu, dostanou domácnosti nový, náhradní termín. S jakým časovým předstihem o něm budou informovány, Rybáková neupřesnila.

Další problémy se týkají návštěvy komisařů při rozdávání sčítacích formulářů v domácnostech. "Tady jsme v pondělí zaznamenali několik případů, kdy sčítací komisař byl avizován, a přesto nedorazil," řekl Drápal.

Přetížené telefony

Třetím problémem, který ČSÚ řešil, bylo přetížení telefonické informační linky. "Její zatížení se ukazuje větší, než jsme předpokládali," řekl Drápal. Čekací doby jsou dlouhé zejména v dopoledních hodinách. Z toho důvodu již byl navýšen počet operátorů o 15 procent na 45. Počítá se i s dalším navýšením. Rozhodne se o něm ve čtvrtek.

Na webových stránkách www.scitani.cz jsou navíc zveřejněny odpovědi na nejčastější dotazy, které lidé pokládají.

Komisař musí roznést všechny sčítací formuláře do 25. března. O půlnoci z 25. na 26. března potom nastává rozhodný okamžik, ke kterému sčítání proběhne.

Související