Ministr obrany Alexandr Vondra postavil kvůli pátečnímu zásahu v budově České televize mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. V noci na sobotu to potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Vondra považuje zákrok za neadekvátní dané situaci.

Nečas: Zásah byl neadekvátní

Stejný názor jako ministr má i premiér Petr Nečas. Vondrův krok s postavením Ložka mimo službu  považuje za správný.

"Předseda vlády považuje zásah Vojenské policie v budově zpravodajství České televize za neadekvátní a je jeho formou znepokojen. Při akci byly použity jejímu významu neodpovídající prostředky, což je nepřijatelné," uvedl mluvčí Jan Osúch.

Nečas podle něj mluvil s Vondrou o prošetření celé věci ještě v pátek v pozdních večerních hodinách, dál chce vyčkat na výsledek vyšetřování celého zásahu. "Premiér zároveň zdůrazňuje, že respekt k zákonům a soudním příkazům musí platit pro všechny, i pro pracovníky České televize," dodal mluvčí.

ČT podává trestní oznámení

Česká televize mezitím podává trestní oznámení na neznámého pachatele, neboť se domnívá, že mohl být spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Zároveň žádá státní zastupitelství o přezkoumání postupu policejního orgánu a další podnět míří k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup Vojenské policie dozorovat.

Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy soudce Kryštof Nový v dokumentu, který si vojenští policisté přinesli, povolil zásah v jakémkoliv rozsahu.

Trojice vysokých představitelů vojenské policie je postavena mimo službu až do vyšetření případu. Kromě šéfa Vladimíra Ložka se jedná o plukovníka Drahoslava Blažka a majora Jaroslava Koláře.

Od způsobu, jakým byla akce provedena, se už distancovalo Městské státní zastupitelství v Praze. Popřelo také, že by dalo pokyn k dřívějšímu zapečetění kanceláře redaktorů. "Státní zástupce v žádném případě nedal pokyn Vojenské policii ke konkrétnímu způsobu prohlídky v prostorách ČT," řekla mluvčí Štěpánka Zenklová.

Demonstrace síly

Desítka vojenských policistů, z toho čtyři v kuklách a se samopaly, vtrhla do budovy zpravodajství České televize v pátek večer. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří, odkud před půlnocí odnesli pytle s technikou, dokumenty a osobními věcmi tří redaktorů.

Podle mluvčího Štichy se jednalo o věci Karla Rožánka, Richarda Samka a Luboše Rosího. "Budeme žádat, aby policie vyvrátila velmi vážné podezření, že celá tahle akce by byla pouze zástěrkou pro to, aby se mohli dostat k počítači a dokumentům Karla Rožánka, který má rozpracovanou celou řadu závažných kauz jak na ministerstvu obrany, tak v armádě," dodal Šticha s tím, že televize zároveň požaduje navrácení všech zabavených věcí.

Podle šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka je demonstrace síly, kterou vojenští policisté předvedli, naprosto nepřijatelná. Zabavili počítače, zápisky, kazety, vizitky a telefonní čísla redaktorů, kteří pracují na kauzách dotýkajících se bezpečnostních složek i ministerstva obrany.

Kromě televize podal v sobotu trestní oznámení také předseda Strany zelených Ondřej Liška. V prohlášení pro média uvádí, že Vojenská policie se podle dostupných informací mohla dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, loupeže, vydírání, neoprávněného nakládání s osobními údaji nebo porušení tajemství dopravovaných zpráv, případně porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí.

"Mohlo dojít k pochybení"

Podle mluvčího Vojenské policie Jana Čermáka se policisté snažili "zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace".

Vedoucí kanceláře náčelníka VP Michaela Cvanová v pátečním pořadu ČT Události, komentáře trvala na tom, že zákrok byl v souladu se zákonem. Policisté podle ní byli ozbrojeni kvůli tomu, že budovu ČT hlídá soukromá bezpečnostní služba. Připustila však, že zásah možná nebyl přiměřený.

"Zásahem mohlo dojít k pochybení. Demonstraci síly si nemůžeme dovolit, kvůli jednomu papíru to bylo zbytečné," řekla.

Spis v roce 2007 vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka z funkce. Rožánek měl dokument nebo jeho kopii k dispozici a informoval o něm v České televizi.

Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný. Údajně mu to potvrdil i ministr obrany. Nyní prý už dokument nemá. "Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával," dodal.

Ke Krejčíkově odchodu z čela vojenské tajné služby v roce 2007 vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové (nyní TOP 09, dříve KDU-ČSL). Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík, který to ale popírá. Podle něj je materiál falzifikát, Krejčík už kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. O kauze vypovídal 3. března před sněmovním branným a bezpečnostním výborem.

Související