Boj o titul zase nabral nový směr. V top utkání jara totiž Plzeň na přeplněném stadionu ve Štruncových sadech porazila malátnou Spartu 1:0 a zvětšila svůj náskok na vedoucí pozici před svým soupeřem na pět bodů. Vítězství Plzně bylo zasloužené, Sparta nic nepředvedla.

Ostře sledovaný mač rozhodla krásná střela a přesné oko rozhodčích. V 16. minutě umně zakroutila balon z přímého volného kopu z jednadvaceti metrů levačka plzeňského kapitána Pavla Horvátha, míč se od břevna odrazil na zem a ven. Asistent rozhodčího Pelikán správně postřehl, že balon o pár centimetrů přešel brankovou čáru a gól posvětil.

Poměr sil na trávníku možná trochu překvapil. Zatímco Plzeň byla agresivní a v útočné fázi rychlá a tvořivá, Sparta se směrem dopředu pohybovala těžkopádně a rozvážnou rozehrávkou složitě překonávala obranu domácích. Rozdíl byl viditelný v záloze, sparťané byli dobře pokrytí a staticky si přihrávali, naopak domácí svým důrazem získávali míče a po zisku hned mazali vpřed. Sparta nepřipomínala sebevědomý tým, který v soutěži vyhrál posledních sedm zápasů.

Aktivní nástup přinesl Plzni šanci už ve 4. minutě, Rezek se uvolnil v pokutovém území, jeho střelu na vzdálenější tyč tečoval Řepka na roh. Dobře hrající Ďuriš po čtvrthodině svižně proběhl přes půl hřiště, nedovoleně ho zastavil Abena a Horváth poslal domácí do vedení. Pak ještě hlavičkoval Neuwirth nad a příležitost Ďuriše zmařil Blažek a poté i chybně odmávaný ofsajd.

Sparta se ozvala až pět minut před pauzou, Brabec po standardní situaci hlavičkoval, plzeňský brankář Pavlík s pomocí tyče nebezpečí zažehnal. Následně Kweuke po nejfotbalovější akci hostů hlavičkoval nad. Do druhé půle Sparta posílila ofenzivu, defenzivního záložníka Abenu nahradil útočník Pekhart.

Druhý poločas Sparta opticky Plzeň tlačila, ale drtivý tlak nepřišel, natož šance z něj. Plzeň se marnému snažení hostů bez větších potíží bránila a sama defenzivu Sparty čas od času řádně provětrala. Z pokusů Letenských z druhých pětačtyřiceti minut jde jen těžko některý vybrat. Až v 83. minutě střílel nepřesně v pádu Kweuke a v úplném závěru ještě promáchl Brabec.Vskutku tristní bilance. Po zásluze vzrostl náskok Plzně po dnešním zápase na pět bodů.

Příbram přehrála Liberec

Příbramský kouč Roman Nádvorník považoval dnešní výhru nad Libercem vzhledem k pátečnímu vítězství Brna nad Olomoucí za velmi cennou. "Brno se na nás dotáhlo a z toho důvodu bylo prvních 20 minut z naší strany se strachem, abychom neudělali chybu. Od 20. minuty jsme ale hru vyrovnali, zbytek poločasu jsme odehráli dobře a zaslouženě jsme vedli 1:0," řekl na tiskové konferenci Nádvorník.

Přestože hráče o poločase nabádal, aby zůstali dál aktivní, Liberec je po pauze přikoval před šestnáctku. "Liberec ukázal svoji kvalitu, i když se mu nedaří. Jsme rádi, že jsme ten zápas ubojovali a že se nám to povedlo dotáhnout do vítězného konce. V dnešní situaci jsou pro nás tyhle tři body velice důležité a jsme za ně hodně rádi," dodal Nádvorník.

Liberecký kouč Petr Rada měl opačné pocity, jeho svěřenci ani na třetí pokus nedali na jaře gól a stejně jako v Jablonci a se Slavií prohráli. "První poločas byl vyrovnaný, bez velkých šancí, bohužel nám tam propadl jeden míč a prohrávali jsme 0:1," posteskl si.

"Do druhé půle jsem šli s tím, že chceme minimálně vyrovnat. Myslím, že jsme byli lepším týmem. Úplně vyloženou šanci jsme si ale nevytvořili, i když jsme většinu času drželi míč. Celkově jsme dobře kombinovali, ale chyběl nám větší důraz ve vápně," prohlásil Rada.

Věří, že Liberečtí se z krize dostanou. "Míjí nás fotbalové štěstí. Dnes jsme odehráli nejlepší z těch tří utkání, bod jsme si zasloužili, ale jedeme domů s prázdnou. Bojím se, aby se to neprohlubovalo. Musíme se co nejdřív oklepat, i když teď máme těžké soupeře," dodal.

20. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 16. Horváth. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Pelikán. ŽK: Trapp, Horváth, Rezek, Pavlík - Kadlec, Abena, Podaný, Pamič, Vacek, Řepka. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Neuwirth, Bystroň, Limberský - Trapp - Ďuriš, Horváth (90. Ševinský), Kolář, Rezek (88. Brezinský) - Bakoš (77. Fillo). Trenér: Vrba.

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Abena (46. Pekhart) - Kadlec (80. Kerič), Vacek, Matějovský, Podaný (64. Zeman) - Kweuke. Trenér: Hašek.

1. FK Příbram - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 36. M. Štochl. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Teuber. ŽK: Pleško, T. Pilík - Janů, Štajner, Fleišman, Dejmek, Vlasko, Dočkal. ČK: 90. T. Pilík. Diváci: 1862.

Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Pleško - Klesa, Tarczal, T. Pilík, Koukal (32. P. Pilík) - Huňa (84. Divíšek), M. Štochl (67. Ricka). Trenér: Nádvorník.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Dejmek (83. Vojta), Kelič, Fleišman - Štajner, Gecov, Janů, Breznaník (72. Vlasko) - Dočkal - Hadaščok. Trenér: Rada.