Postup zásahu vojenské policie v budově České televize začalo vyšetřovat Městské státní zastupitelství v Praze.  Šéfka zastupitelství Jana Hercegová nechala prozkoumat rozhodnutí svého podřízeného, který podal soudu návrh na vydání příkazu k prohlídce prostor ČT.

"Dozorovému státnímu zástupci vydala pokyn, aby do středy přezkoumal postup Vojenské policie při prohlídce v prostorách ČT," sdělila ČTK mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vydal dnes v souvislosti s kauzou pokyn, aby postup pražského městského zastupitelství prověřilo tamní vrchní státní zastupitelství. Zprávu o výsledcích této kontroly chce mít na stole do příštího pátku.

Zeman zároveň požádal pražské městské státní zastupitelství o poskytnutí informací k případu, řekla dnes ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

Náčelník Vojenské policie brigádní generál Vladimír Ložek se zatím k pátečnímu zásahu svých podřízených nechce vyjadřovat. Ministr obrany Alexandr Vondra jej kvůli zásahu postavil dočasně mimo službu. Podle ministra byl zákrok v dané situaci neadekvátní.

Do budovy televizního zpravodajství vtrhla desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, a na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Ložek: Jsem bez informací

"Omlouvám se, ale teď se určitě nevyjádřím. Od pátku jsem bez informací," řekl Ložek. Protože je postaven mimo službu, pobírá pouze část platu Vojenskou policii prozatím řídí jeho zástupce plukovník Jiří Neubauer.

Kromě Ložka postavil ministr obrany mimo službu i dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. Jsou jimi plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář. "Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Vondra má v pondělí rozhodnout, kdo bude průběh zásahu vyšetřovat. Může se jím zabývat Inspekce ministra obrany, případně jiný resortní orgán, uvedl Pejšek. Česká televize kvůli páteční akci maskovaných ozbrojenců podala na Vojenskou policii trestní oznámení.

Související