Problémy loterijní společnosti Sazka se pomalu ale jistě prohlubují. Držitelé většiny dluhopisů, kterými firma financoval stavbu multifunkční O2 arény v Praze-Vysočanech, totiž vyrážejí na zteč. Cílem je získat zpět vložené finanční prostředky. Serveru iHNed.cz to potvrdil jeden z držitelů dluhopisů Radovan Vítek.

Sazka se tak dostává pod tlak, aby půjčené miliardy vrátila dřív, než začne jednat Městský soud v Praze o insolvenčním návrhu na Sazku, jehož termín stanovil na 21. dubna.

Podle Aktuálně, který o krocích držitel bondů informoval jako první, právníci v Londýně i na dalších místech pošlou Sazce informační dopis, kde Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává a budou žádat o rychlejší splacení dluhů.

"Nevím, zda už dopis dorazil do Sazky, ale už je rozhodně na cestě," řekl serveru jeden ze zdrojů, které mají velmi blízko k miliardářům Karlu Komárkovi, Radovanu Vítkovi i Petru Kellnerovi, jejichž firmy drží nadpoloviční většinu dluhopisů

Mluvčí Sazky Jan Tuna serveru iHNed.cz řekl, že zatím žádný dopis nedorazil. "Pokud bude informace pravdivá, bude se Sazka bránit soudní cestou," zdůraznil. Podle něj v tuto chvíli nemá z hlediska dluhopisů nic po splatnosti. Zaplaceny  byly jak úroky tak jistina," uvedl Tuna.

Sazka hraje vabank

Loterijní společnost Sazka rozehrála v posledních dnech riskantní hru. Vedení společnosti přitvrdilo v tlaku na prosazení záchranného plánu z dílny Penty a E-Invest.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou právě Penta a E-Invest.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák byl v úterý po mimořádné vlané hromadě hospitalizován. Podle Tuny zůstává i nadále v nemocnici, je prý napojen na infúze a probíhají jeho nezbytná vyšetření. "Zřejmě jde o důsledek vyčerpání. Dobu hospitalizace v tuto chvíli není možné odhadnout," dodal Tuna.

Ministerstvo financí poslalo do loterijní společnosti Sazka kontrolu. Kontrola má zjistit, zda firma plní všechny podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence. Informoval o tom server iDNES.cz a ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Loterijní společnost Sazka se ve středu odvolala proti rozhodnutí soudu, které omezilo nakládání s majetkem firmy pouze se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Zároveň znovu Sazka upozornila na možnou podjatost insolvenčního správce Josefa Cupky, proti jehož jmenování se odvolala již dříve. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Lidé sázejí dál

Prohlubující se nejistota kolem dalšího vývoje v loterijní společnosti Sazka sice odradila část jejích zákazníků od sázení, většina lidi však sází normálně dál. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Lidé se přesto obávají, že se nedočkají své případné výhry nebo z ní dostanou jen zlomek. Sazka totiž na počátku týdne poprvé ve své historii přiznala, že nemá peníze na vyplacení velkých výher.

"Lidé sázejí pořád stejně," řekl muž obsluhující terminál Sazky v jedné z trafik na Václavském náměstí. Na tržbách se podle něj pondělní informace vůbec neodrazila. Velkou roli hraje to, že Sazka přislíbila výplatu výher do půl milionu korun, soudí, "Samozřejmě se o tom se zákazníky bavím, a oni odpovídají, že první stejně nevyhrají," řekl. Určitý trend však přesto zaznamenal, a to dlouhodobý. V září podle něj lidé sázeli daleko více než nyní.

"Lidé sází stejně. Každý se ale ptá, jestli to má vůbec podávat, jestli dostane výhru. Instrukce jsme žádné nedostali, sázky přijímáme dál," řekla Eva Musilová z terminálu Sazky v centru Pardubic.

 

Společnost Sazka, to nejsou jen loterie. Na jejím dalším fungování závisí i celá řada služeb veřejnosti i podpora sportu. Případný konec Sazky by kromě sázkařů pocítili i fanoušci hudby, majitelé mobilních telefonů i začínající fotbalisté. Prohlédněte si grafiku.

LoterieMobilyO2 ArénaPeníze na sportVstupenkyAkcionáři