Koalice se v rámci kompenzace změn sazeb DPH rozhodla od příštího roku zvýšit slevu na dítě o 150 korun měsíčně. Oznámil to ve čtvrtek odpoledne po jednání lídrů stran koalice premiér Petr Nečas (ODS). S mimořádnou valorizací důchodů se nepočítá. Nárůst cen prý nebude takový, aby si vyžádal mimořádnou valorizaci.

Politici vycházeli z propočtů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ČR, které se týkaly toho, jakým způsobem se dotknou domácností změny v sazbách DPH. Podle MPSV se přitom sleva na jedno dítě mohla zvýšit o 120 až 150 korun měsíčně. "Nakonec jsme se rozhodli jít na tu horní hranici," řekl Nečas. Měsíčně se tedy sleva zvýší z 967 korun na 1117 korun.

Zvýšení DPH nezpůsobí zdražení

Ministr práce a sociálních věcí Jaroslav Drábek připravil pro jednání materiál, podle kterého se penze zvednou jako obvykle až v lednu a na valorizaci bude stačit osm miliard. Podle výpočtů ministerstva totiž zvyšování DPH v příštím roce nezpůsobí žádné výrazné zdražení. Na valorizaci chce tedy dát o čtyři miliardy méně než letos.

Doposud se uvažovalo o tom, že zvýšení daní by se mělo důchodcům a rodinám nějak mimořádně kompenzovat.

Koalice se minulý týden dohodla, že v rámci penzijní reformy zvýší v příštím roce spodní sazbu DPH na 14 procent. V roce 2013 se potom obě sazby sjednotí na 17,5 procenta bez výjimek. Původně přitom počítala s jednotnou sazbou ve výši 20 procent, výjimkou měly být vybrané potraviny. Zvýšení sazeb DPH by mělo příští rok přinést 27 miliard, v roce 2013 potom 23 miliard korun.

Podle propočtů MPSV, které zveřejnily čtvrteční Hospodářské noviny, zatíží změny v sazbě příští rok všechny domácnosti 3060 korunami ročně, v roce 2013 potom 2628 korunami ročně. Rodinám zaměstnanců by se měly zvýšit náklady v roce 2012 o 3456 korun, přespříští rok potom o 3286 Kč. Rodiny s dětmi vydají příští rok o 4356 korun více, v roce 2013 se počítá s nárůstem výdajů o 4128 korun.

Související