Soudce Milan Kaderka vynesl rozsudek nad čtyřmi muži, kteří byli obžalováni ze žhářského útoku na dům ve Vítkově. Davidu Vaculíkovi a Jaromíru Lukešovi potvrdil trest 22 let vězení, Václavu Cojocaru na 20 let. Soud tak snížil trest pouze Ivo Müllerovi o dva roky na 20 let.  Odsouzení přijali rozsudek chladně a bez emocí.

On-line přenos ze soudu ZDE

Matka zraněné holčičky, kterou žhářský útok těžce popálil a následky si ponese celý život, byla s verdiktem soudu spokojena. Nic na jejím pocitu nezměnil ani fakt, že soud jednomu z útočníků snížil o dva roky trest na 20 let. Společně s ostatními komplici si i tak odpyká výjimečný trest v nejpřísnější věznici.

"Jsem ráda, že to tak dopadlo. I když to není takový trest, k jakému odsoudili Natálku," řekla ČTK Anna Siváková. V jednací místnosti, která pojala na 50 lidí, seděla vzadu bez větších stop emocí. Útočníkům, kteří vypálili její dům, neviděla během téměř dvouhodinového čtení odůvodnění rozsudku ani do tváře, sledovat mohla stejně jako ostatní jen jejich záda.

Obhájce Vaculíka: Podáme stížnost k Ústavnímu soudu

"Pokud bychom nevyslali jasný signál, že útok na obyvatele pro jejich odlišnost je závažný, útočilo by se dál," říká soudce Kaderka. "Müller dostal snížení, protože on jako jediný byl schopen sebereflexe, vypovídal a jako jediný se písemně omluvil. Také nejpodrobněji popsal samotný čin," řekl soudce.

Obhájce  Davida Vaculíka Petr Kausta po skončení jednání uvedl, že určitě podají dovolání k nejvyššímu soudu a zároveň podají ústavní stížnost k  Ústavnímu soudu. Vadí mu, že byla porušena ústavní práva jeho klienta. Kausta si stěžuje na procesní chyby během soudu.

"Obžalovaní znali datum narození Adofla Hitlera, zúčastňovali se akcí radikálů a sympatizovali s nimi. Každý člen tohoto hnutí musí toto datum znát, jeden z obžalovaných ho měl označeno v kalendáři smajlíkem. Rozmístění osob a nábytku v domě v době utoku neni relevantní," uvedl dále soudce.

V dubnu roku 2009 při útoku čtveřice mužů na Romy málem uhořelo dvouleté dítě. "Nejsem vrah, ani násilník. Je mi líto, co se stalo a chci, aby došlo ke zrušení rozsudku a vrácení ke krajskému soudu," uvedl ve své čtvrteční řeči Cojocaru.

Hlavní události kolem útoku na domek Romů ve Vítkově:



2009: 

19. dubna - Žháři vhodili v noci na 19. dubna do domku devítičlenné romské rodiny ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé - nejvážněji dvouletá dívka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. S menšími zraněními vyvázli její sedmadvacetiletá matka a její třiatřicetiletý otec. Požár dům zcela zničil.

- Poraněný muž byl poté převezen do vězeňské nemocnice, zjistilo se, že se vyhýbal nástupu do vězení (byl dříve odsouzen za krádež či řízení automobilu bez oprávnění). Prezident Václav Klaus mu později udělil milost.

20. dubna - Vláda přijala opatření, jimiž chce stát bojovat proti pravicovému extremismu. Proti útoku protestovali nejen romští aktivisté. Tehdejší eurokomisař Vladimír Špidla uvedl, že Evropská komise je znepokojena nárůstem násilí proti Romům v ČR i celé EU. Vládní zpráva o rok později zmínila útok ve Vítkově jako nejzávažnější případ z projevů extremismu v roce 2009.

22. dubna - Vedení vítkovské radnice vyhlásilo veřejnou sbírku na podporu rodiny. Humanitární sbírku vyhlásilo i občanské sdružení Vzájemné soužití.

29. dubna - Stav zraněné ženy se zlepšil, byla přeložena na běžné oddělení a poprvé se setkala se svými třemi dětmi. Čtvrté - dvouletá dívka - bylo stále ve velmi vážném stavu. O den později byl do domácího léčení propuštěn popálený muž.

12. srpna - Policie zadržela v souvislosti s útokem ve Vítkově 12 lidí, osm z nich bylo později propuštěno. Čtyři pravicové extremisty z Opavska a Bruntálska policisté obvinili z pokusu o vraždu s rasovým motivem. Byla na ně uvalena vazba. Podle pozdějších údajů byli obviněni příznivci krajní pravice Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru z Opavy a Ivo Müller s Davidem Vaculíkem z Horního Benešova na Bruntálsku.

16. listopadu - Rodina z Vítkova se nastěhovala do domu v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, který koupila z peněz od dárců. Celkem se na kontě sešlo 890.000 korun.

2. prosince - Lékaři propustili popálenou holčičku po osmi měsících do domácího léčení. Přišla o tři prsty na rukou a bude mít i další doživotní následky. Podrobuje se dalším operacím.


2010:

5. února - Policie navrhla na čtyři obviněné pravicové extremisty podat obžalobu. Státní zástupkyně čtveřici obžalovala z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

11. května - U Krajského soudu v Ostravě začalo hlavní líčení, trvalo do října. Jednání provázely neshody advokátů obviněných s předsedou senátu Miloslavem Studničkou, kterého kritizovali například kvůli údajně nezákonnému způsobu řízení výslechů. Obžalovaní se hájili mj. tím, že netušili, že domek je obydlený. Podle obhájců prý nechtěli zabíjet. V závěru líčení v říjnu se dva z nich, Müller a Cojocaru, poškozeným omluvili.

20. října - Krajský soud uložil výjimečné tresty: David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let. Mají také platit mnohomilionové odškodné. Všichni obžalovaní se proti rozsudku odvolali.


2011:

18. března - Vrchní soud v Olomouci snížil Ivo Müllerovi trest za žhářský útok z 22 na 20 let. Ostatním třem odsouzeným tresty udělené krajským soudem potvrdil.

Právní zástupce Davida Vaculíka Petr Kausta dokonce ve čtvrtek řekl, že rozsudek první instance je podle něj protiprávní. "Krajský soud nehodnotil, na základě čeho došel k vině mého klienta. Také se žádným způsobem nevypořádal s námitkami obhajoby. Nezákonně byly pořízeny i odposlechy," řekl Kausta.

Souhlasil s ním také obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava. "Rozsudku vytýkáme, že se právní kvalifikace smrskla do několika vět a soud nedoložil, na jakých základech vystavěl tezi o vražedných úmyslech pachatelů," řekl Pěnkava.

Rozhodnutí krajského soudu bylo nečekané

Předchozí rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě bylo do značné míry nečekané. Soudce Miloslav Studnička udělením tří výjimečných trestů de facto řekl, že při tak závažném činu neexistují polehčující okolnosti. Dvaadvacet let dostal jak David Vaculík, který odmítal výpověď i psychologické vyšetření, tak Ivo Müller, který celý čin popsal a svého činu litoval.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00

Přelíčení u Vrchního soudu v Olomouci pokračuje v pátek 18. března 2011 v 9:30.

09:45

09:45 Jednání soudu začalo

Zájem veřejnosti je veliký, všichni se ani nevešli do soudní síně. Přítomna je i maminka popálené Natálky Anna Siváková.

09:46

9:46 Nové tresty

Česká televize vydala zprávu, že soud třem z mužů tresty potvrdil. Jednomu zmírnil.

09:47

09:48 Soudce čte rozsudek

Podle našeho zpravodaje na místě se všichni zvedají a soudce Milan Kaderka čte rozsudek.

09:55

9:55 Rozsudky

Podle nového rozsudku dostali Jaromír Lukeš a David Vaculík tresty na 22 let, Ivo Müller a Václav Cojocaru 20 let. Snížení původního trestu tak proběhlo pouze u Müllera o dva roky. Všichni čtyři byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci.

09:57

09:57 Soudce čte odůvodnění

 Soudce Milan Kaderka čte odůvodnění rozsudku nesouhlasí s obhajobou, že by byl roces protiprávní.

09:58

09:58 Soudce dále odmítá nezákonné pořízení odposlechů.

10:06

10:06 Odsouzení přijali rozsudek chladně, poslouchají ho bez emocí.

10:15

10:15 Siváková nebyla pod vlivem psychofarmak

"Zásadní je, že svědkyně neuvedla, že se necítí schopna výslechu a její způsobilost k výslechu ani nikdo nezpochybňoval," odmítá soudce tezi, že by byla Anna Siváková před soudem pod vlivem psychofarmak.

10:23

10:23    "Vaculík nevypovídá a ústy právníka vše popírá," říká soudce. "Z výpovědi ostatních ale vyplývá, že se s ním znají už od dětství, proto mě překvapuje, že své kamarády značuje za zrádce," pokračuje soudce Kaderka.

10:25

10:25 "Není důvod, že by ostatní Vaculíka falešně obviňovali," říká soudce.

10:33

10:33 Obžalovaní sympatizovali s radikály

"Obžalovaní znali datum narození Adofla Hitlera, zúčastňovali se akcí radikálů a sympatizovali s nimi. Každý člen tohoto hnutí musí toto datum znát, jeden z obžalovaných ho měl označeno v kalendáři smajlíkem. Rozmístění osob a nábytku v domě v době utoku neni relevantní," uvedl dále soudce.

10:40

10:40 "To je síla," ulevila si matka Natálky

Výslechy dalších svědků jsou podle soudu zbytečné. Když soudce znovu popisoval děj útoku a rozsah popálení Natálky, její matka si polohlasem ulevila: "To je síla."

10:50

10:50 Soudce: Útočníci věděli, že je dům obydlen

"Podle odposlechu Lukeše byl dům vybrán tři měsíce dopředu, Lukeš srovnával útok k útokům na Romy v Maďarsku. Podle soudce útočníci věděli, že je dům obydlen.

10:53

10:53 Nebudeme vést vůbec debatu, že mohlo jít jen o ublížení na zdraví, říká soudce.

11:08

11:08 Tresty jsou přiměřené

Soud říká, že jsou tresty sice přísné, ale přiměřené. Nejzávažnější je podle něj pohnutka k činu a to příslušnost k etniku.

11:11

11:11 Müller jediný byl schopen sebereflexe

"Pokud bychom nevyslali jasný signál, že útok na obyvatele pro jejich odlišnost je závažný, útočilo by se dál," říká soudce Kaderka. "Müller dostal snížení, protože on jako jediný byl schopen sebereflexe, vypovídal a jako jediný se písemně omluvil. Také nejpodrobněji popsal samotný čin," řekl soudce.

11:12

11:12 Obžalovaní mohou ještě podat dovolání

U Cojocaru se odvolání ruší, soud prvního stupně se nedopustil závažných chyb. Obžalovaní mohou ještě podat dovolání, poučil soudce přítomné.

11:15

11:15 "Neotáčejte se," pokáral soudce obžalované

Jednání končí. "Neotáčejte se," pokáral soudce obžalované, kteří se chtěli podívat na přítomné v síni.

11:20

11:20 Obhájce Vaculíka: Podáme dovolání

Obhájce  Davida Vaculíka Petr Kausta uvedl, že určitě podají dovolání k nejvyššímu soudu a zároveň podají ústavní stížnost k  Ústavnímu soudu. Vadí mu, že byla porušena ústavní práva jeho klienta. Kausta si stěžuje na procesní chyby během soudu.

11:22

11:22  ON-LINE přenos končí. Děkujeme za pozornost