Otakar T. , kterého policisté ve čtvrtek obvinili z vraždy devítileté Anny Janatkové, jejíž tělo našli o den dříve po pětiměsíčním pátrání, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 8.

Podle mluvčího soudu Martina Slováčka jsou totiž obavy, že by mohl uprchnout či v trestné činnosti pokračovat. "Bylo prokázáno, že v době spáchání trestného činu byl na místě, o čemž svědčí biologická stopa na batohu," dodal Slováček. To, že Otakar T. přišel do styku přímo se zavražděnou dívkou ale zatím nebylo prokázáno. "Na nalezeném těle byly nalezené stopy, které se nyní vyhodnocují," dodal Slováček.

Otakar T. byl přitom z toho, že má se zmizením dívky něco společného, obviněn již před třemi měsíci. V obou případech přitom rozhodnoval stejný soudce. Ale ten tehdy žádost policie a státního zástupce o jeho vzetí do vazby zamítl. "Tehdy nebylo zřejmé, jaký skutek se měl stát. Byl jen formálně obviněn ze zbavení osobní svobody," vysvětlil Slováček. 

Expertizy pokračují

Devítiletá Anna Janatková, jejíž tělo s největší pravděpodobností nalezla policie ve středu v pražské Troji, zemřela násilnou smrtí. Vyplývá to z prvotních výsledků pitvy, které mají kriminalisté k dispozici. Jistotu přinese rozbor DNA. Policisté objevili ostatky blízko ulice Pod Havránkou, dívka se ztratila před pěti měsíci nedaleko místa nálezu.

Obviněný muž, kterého zadrželi policisté ve středu v Mostu oficiálně kvůli majetkové trestné činnosti, odmítl vypovídat. Mluvčí policie sdělila, že kriminalisté muži prokázali 17 případů majetkové trestné činnosti na území Prahy 8 a ve Středočeském kraji. Podle všeho má podobných případů na svědomí mnohem více. "Vzhledem k tomu, že muž nevypovídá, nebude policie prozatím uvolňovat žádné další informace, jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit probíhající vyšetřování," uvedla Zoulová.

Policie obvinila Otakara T. z vraždy a znásilnění Aničky. Muž mlčí - čtěte ZDE

Jedenačtyřicetiletý Otakar T. v minulosti policii tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil. Podle serveru Aktuálně.cz však v částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení, neprošel detektorem lži. Testy DNA pak také prokázaly, že držel v ruce její batoh.

"Tento muž je trestně stíhán od loňského roku pro trestné činy zbavení osobní svobody a krádeže vloupáním do obytných objektů v Praze 8 a ve Středočeském kraji," sdělila Zoulová. Podle serveru Aktuálně.cz je muž nadprůměrně inteligentní, má však jen základní vzdělání. Vyniká dobrou fyzickou kondicí, jeho osobnost ale nese psychopatické rysy.

Ze školy už se nevrátila

Anna Janatková se vracela 13. října loňského roku ze školy ulicí Pod Písečnou. Od té doby po ní pátraly desítky policistů, městských strážníků, vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče.

Tělo policie nalezla pod povrchem země v křoví. Místo předtím sice několikrát kriminalisté prohledávali, nicméně podle Zoulové nebylo ve schopnostech psů ho najít, protože bylo hluboko pod povrchem. K nálezu přispělo teplé počasí a to, že divoká zvěř tělo částečně vyhrabala.

Související