Doktorům ze záchranek protestní akce Děkujeme, odcházíme nepomohla. Jejich platy se nezvýšily, ač se na tom ministr zdravotnictví s odboráři dohodl. Upozornil na to v pátek ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Důvodem, proč lékaři záchranných služeb nedostávají od března vyšší výplatu jako jejich kolegové v nemocnicích, je selhání resortu. Ministerstvo navýšení pro záchranáře do vyhlášky nezapracovalo, ač v připomínkovém řízení na toto opomenutí pojišťovny upozorňovaly. Pojišťovny potvrdily, že nemohou zaplatit něco, co ve vyhlášce není.

"Současná ekonomická situace nepřipouští navyšovat platby nad rámec vyhlášky. Pokud bychom měli platit víc, musí to schválit správní rada, která zasedá 28. března," řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček dodal, že podle platné úhradové vyhlášky není jak navýšení pro záchranky udělat.

Ministerstvo: Platit mají zřizovatelé

Záchranáři se podle Houdka cítí podvedeni. Příští týden budou jejich zástupci na ministerstvu hledat řešení. Záchranáři chtějí měsíčně navíc 5000 až 8000 korun, jako dostanou lékaři v nemocnicích.

"Vyhláška je napsaná, jak je napsaná, záchrance by příspěvek na zvýšení platů prý měli dát zřizovatelé, ti na to ale nemají," řekla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně navýšení platů lékařů v záchranných službách nemůže být financováno stejně jako u nemocnic, tedy pouhým navýšením úhrad od pojišťoven. "Pojišťovny se na úhradách pro záchranky podílejí jen zhruba do dvou pětin a je na krajích, aby s pojišťovnami našly řešení," řekl Sršeň. Tři pětiny peněz mají záchranky z rozpočtu kraje, kterému posílá stát peníze z výběru daní.

"Co se nám zprvu zdálo být pouze chybou či opomenutím, ukazuje se jako záměr," poznamenal Houdek.