Odbory uvažují v souvislosti s chystanou daňovou reformou z dílny ministerstva financí o generální stávce. V diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

"Pan ministr (financí Miroslav Kalousek) musí počítat s tím, že si to jen tak líbit nenecháme. Protože pokud se stát dostal do finančních problémů, tak neustále experimentoval na daních zaměstnanců a občanů České republiky, takže může počítat s tím, že se proti tomu budeme velice tvrdě bránit. Pokud nám dají naši členové mandát, míníme jít až do generální stávky," prohlásil v ČT Dufek, šéf druhé největší odborářské centrály v zemi, která sdružuje asi 200 tisíc lidí.

Ministerstvo financí chystá od roku 2013 v rámci reformy daní zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nahradit jej novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy. MF se rovněž plánuje zrušit většinu daňových výjimek. Podle úřadu by se celkově mělo díky změnám mírně snížit daňové zatížení, podle odborníků ovšem výrazné změny u většiny lidí nenastanou. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech. Změny plánuje MF od roku 2013.

Návrh vládní koalice zveřejněný začátkem března počítá kvůli důchodové reformě nejprve se zvýšením základní sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a se sjednocením sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Původní návrh zněl 20 procent.

Související