Obviněný šéf NKÚ František Dohnal si v pondělí dopoledne u Obvodního soudu pro Prahu 7 vyslechl závěrečné řeči státního zástupce i svých advokátů. Za to, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty,  po něm žalobce požaduje zaplatit pokutu. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá, kauzu považuje za politickou.

A advokáti navrhují, aby soud jejich klienta osvobodil.

Soudkyně Iva Fialová po vyslechnutí závěrečných návrhů hlavní jednání v případu odročila. Rozsudek chce vynést v pátek odpoledne. Podle žalobce způsobil Dohnal státu škodu ve výši minimálně 1,1 milionu korun.

Měsíční nájemné téměř 76 000 korun

Šéf úřadu má podle zákona od státu nárok na přiměřené bydlení. Dohnal si podle státního zástupce Pavla Poláka vybral po svém jmenování v roce 2005 pětipokojový byt v Americké ulici v Praze 2, v roce 2007 ho pak vyměnil za dva byty v Chrudimské ulici v Praze 3. NKÚ za tyto nemovitosti platil skoro 76 000 korun měsíčně. Žalobce tvrdí, že nájemné převyšovalo přiměřenou částku, a prezident NKÚ tak nehospodárně využíval státní peníze.

"Je jisté, že si obžalovaný nakonec sám určil, v jakém bytě bude nakonec bydlet," prohlásil Polák. Podle něj mohl šéf úřadu využít jedno ze dvou obydlí, které patřilo NKÚ.

Policie podala návrh na obžalobu šéfa NKÚ, kvůli zneužívání bytů - čtěte ZDE

Dohnal: Žádný zákon jsem nepřekročil. Sněmovna: Tak umožněte kontrolu - čtěte ZDE

Dohnal již dříve uvedl, že nerozhodoval, kolik peněz se na jeho bydlení vynaloží. Částku prý projednalo a schválilo kolegium NKÚ ještě před jeho příchodem do funkce. Rozpočet následně schvalovala Poslanecká sněmovna. Samotný výběr bytů pak podle něj měla na starosti hospodářská správa úřadu. Dohnalovým kritériem prý bylo pouze to, aby se do něj vešla pětičlenná rodina. Podle Dohnalova advokáta Václava Vlka pak bylo bydlení šéfa NKÚ přiměřené jeho funkci a jeho rodinným poměrům. Od srpna 2009 již Dohnal státní byty nevyužívá, nájemné si platí sám.

Dohnal: Svědomí mám čisté

"Postupoval jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," uvedl Dohnal. Za jeho obviněním stojí podle něj snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce. Trestní oznámení údajně následovala poté, co odmítl do kolegia NKÚ členy KSČM a sociální demokracie. Některým politickým představitelům se prý také nelíbily jím navržené kontroly vynakládání prostředků při mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci či na české předsednictví Evropské unii.

Policie podezírala šéfa NKÚ také ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle ní odmítl vydat podklady pro audit hospodaření úřadu. Případ však následně odložila. Dohnal čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře.

Související