Počet sociálních demokratů za první dva měsíce letošního roku klesl o 1220 členů. Za hromadným úbytkem členské základny především v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji může stát nábor takzvaných "velrybářů", kteří naverbovali nové lidi do strany před loňskými volbami. Oficiálně ČSSD ruší členství proto, že lidé nezaplatili povinný příspěvek.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka připustil souvislost s předchozím účelovým masovým příjímáním nových členů. "Není to podobnost čistě náhodná," řekl ČTK.

V Ústeckém kraji v lednu a únoru klesl počet členů ČSSD o 217, ve Středočeském kraji o 208 a v Praze o 319. Sobotka je přesvědčen, že se situace ustálí a v dalších měsících už počet členů klesat nebude.

Dolejš: Kontrola v Kolíně nic neobjevila

"Nevím, že by ve středních Čechách probíhal nějaký nábor velrybářů. K většímu úbytku členů došlo jen v okrese Kolín, kde se dělal pořádek v členské základně. Byla tam kontrola, nic mimořádného neobjevila," uvedl předseda středočeských sociálních demokratů Richard Dolejš.

Podle něj se počty členů mění začátkem roku vždy, buď z důvodu úmrtí nebo nezaplacení příspěvků. "To je i případ exposlankyně Anny Čurdové, která ztratila své členství v ČSSD, protože neuhradila stanovený příspěvek," řekl Dolejš serveru iHNed.cz

V Ústí ze zbavili černých duší

Předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera řekl, že jde o přirozený proces, kdy někdo nezaplatí příspěvky. Uvedl, že podle jeho informací nejvíce členů ubylo tam, kde měl velkou podporu jeho předchůdce Petr Benda. Například v jeho mateřské organizaci v Teplicích prý jde asi o 50 lidí. Dodal, že ČSSD se v Ústeckém kraji dalších takzvaných černých duší zbavila třeba přeregistrací litoměřické organizace. Díky ní se tam prý počet sociálních demokratů snížil zhruba o dvě stovky.

K 1. lednu měla sociální demokracie celkem 24 486 členů, koncem měsíce 23 740 a koncem února 23 266. V únoru například stranické organizace zrušili členství 623 členům, 52 jich vystoupilo a 16 zemřelo. Nových členů ČSSD přijala 217, takže celková bilance je úbytek 473 členů. Je to méně než v lednu, kdy ČSSD ztratila celkem 746 členů.

Související