Soudy pravděpodobně budou moci ukládat nezletilým vrahům ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu. Počítá s tím novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže, kterou v úterý poslanci v prvním čtení podpořili. Před dalším schvalováním předlohu, která je reakcí na případ vraždy v Kmetiněvsi na Kladensku, posoudí sněmovní ústavně právní výbor.

"Nezletilý pachatel brutálního trestného činu je ve svých 19 letech propuštěn na svobodu z ochranné výchovy bez zápisu v trestním rejstříku a stát nad ním nemá žádnou kontrolu," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Takový byl i případ mladíka, který v Kmetiněvsi počátkem roku 2004 jako třináctiletý zabil a posléze sexuálně zneužil svou stejně starou spolužačku. Po propuštění z výchovného ústavu na svobodě bez dozoru přes zjištěnou duševní a sexuální poruchu.

Ochranné léčení budou moci podle ministra nařídit soudy jako ambulantní, nebo ústavní. Soud by mohl podle návrhu uložit léčení dětem, které spáchají zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog. Ve výjimečných případech by podle úřadu mohlo trvat i řadu let nebo celý život. Novela zároveň v rámci práv odsouzeného pamatuje na to, že podmínky léčení budou každoročně soudem přezkoumávány.

Ministr uvedl, že problémy by beze zbytku nevyřešilo vyhovění Kmetiněvské výzvě ke snížením hranice trestní odpovědnosti ze současných 15 na 14 let věku. Neřešilo by případy dvanáctiletých či třináctiletých vrahů. "Je třeba najít systémové řešení, které takovéto závažné věci bude postihovat minimálně tím, že pachatele brutálního trestného činu izoluje od zbytku společnosti," dodal Pospíšil.