Policisté asi dostanou pravomoc zabavit lidem i malé množství drogy a zničit ji. Policisté budou navíc moci projednat přestupek v blokovém řízení, čímž se sníží náklady na správní řízení. Počítá s tím návrh změny zákona o policii, který schválila sněmovna. Předloha míří do Senátu.

Novela obsahuje i pravidla pro výměnu, uchovávání a likvidaci osobních dat mezi policiemi států. Vojenské policii dá norma pravomoc pořizovat obrazové, zvukové a jiné záznamy.

Policie může nyní zajistit omamné a psychotropní látky, pokud se lidé jejich držením či výrobou dopustí trestného činu. Podle novely by mohla požádat o vydání drogy i ty, kteří spáchají pouze přestupek. Pokud tito lidé nebudou chtít narkotikum vydat dobrovolně, policisté ji budou moci odejmout. Zároveň budou moci zabavenou drogu zničit.

Možnost využít blokové řízení při řešení drogových deliktů a právo zabavit "menší než malé" množství psychotropních látek podle ministerstva vnitra výrazně zjednoduší projednávání přestupků a postih lidí, kteří se jich dopustili.

Nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti loni v lednu. Trestným činem podle něj není držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je jeho přechováváni přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle. Držení hašiše je trestné od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Lidé také nesmí mít více než 40 hub s halucinogenními účinky.

Do konce roku 2009 bylo tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační. Nikdo tak pořádně nevěděl, kolik vlastně je "větší než malé množství drogy" dané trestním zákoníkem.