Policie začala znovu prověřovat prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala kvůli tomu, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Podezírá ho ze zneužití pravomoci veřejné osoby.

Kriminalisté se tím, že Dohnal opakovaně nevydal kontrolnímu výboru dokumenty a materiály k auditu, zabývali již loni. V prosinci případ odložili. Podle detektivů se sice dopustil trestného činu, výbor mu za to ovšem již dříve uložil pokutu 50 000 korun, a tak jej policie nemohla obvinit. Podle právní zásady ne bis in idem, tedy ne dvakrát o tomtéž, totiž nemůže být znovu postižen za totéž jednání.

Šéf NKÚ však po odložení kauzy opět odmítl podklady kontrolnímu orgánu dát. Jeden ze členů výboru tak podle mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové na Dohnala podal nové trestní oznámení. "Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby," uvedla Zenklová. Dohnalovi v případě odsouzení hrozí šest měsíců až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.

Rozsudek za byty padne v pátek

Dalším Dohnalovým případem se nyní zabývá Obvodní soud pro Prahu 7, v pátek plánuje vynést rozsudek. Státní zástupce klade prezidentovi NKÚ za vinu, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty, a tím způsobil státu škodu minimálně 1,1 milionu korun. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá a tvrdí, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce.

Šéf NKÚ čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře. Podle něj Dohnal hradil ze státních peněz služební cesty i pro svou manželku. Dohnal se ocitl i v hledáčku kárné komory NKÚ, která jej naposledy loni v listopadu nepravomocně uznala vinným z toho, že ohrozil důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu, a uložila mu za to napomenutí. Prezident úřadu se odvolal.

Související