Otevřením rekonstruovaných Gočárových domků a křtem knihy Úsměvy z historie pražské zoo zahájí v sobotu Zoo Praha jubilejní 80. sezonu. Připravena bude v areálu, který ročně navštíví víc než milion milovníků zvířat, i oslava narozenin erbovního zvířete zahrady - klisny koně Převalského.

"Slavnost proběhne v 11:00 u Vzdělávacího centra. Kromě primátora Bohuslava Svobody, autora populárních vědeckých děl a letošního osmdesátníka Františka Janoucha a spisovatele Ondřeje Suchého promluví ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek," informovala ČTK mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Hosté budou svědky slavnostního křtu páru vzácných leguánů modravých, které pražská zoo chová jako jediná zoologická zahrada v Evropě. Kriticky ohroženého býložravého ještěra pocházejícího z oblasti karibských ostrovů získala zahrada v zimě od chovatele z Maďarska. "Z našeho pohledu se jedná o poklad srovnatelný s nálezem hrnce keltských mincí," uvedl tehdy kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Gočárovy domky, které budou sloužit jako občerstvení a galerie, budou otevřeny v 13:00 hodin. V programu vystoupí herečka Zora Jandová, která je praneteří zakladatele Zoo Praha Jiřího Jandy, architekt Zdeněk Lukeš a vnučka architekta Josefa Gočára Lucie Gočárová.

Domky postavené v takzvaném národním stylu vznikly na počátku 20. let minulého století.

Autor se při vytváření domků ve 20. letech nechal inspirovat lidovou architekturou. Domy byly vyzdobené v barvách trikolory. Původně byly tři a stály na prvním pražském letišti ve Kbelích. Sloužily jako restaurace, technická a administrativní budova. V 60. letech byly demontovány a přemístěny do areálu trojské zoologické zahrady. Na konci 70. let se dočkaly opět sestavení. V srpnu 2002 je poškodila povodeň. Rekonstrukce stála více než 42 milionů korun.

Související